Seçimler demokrasinin temel taşıdır. Seçimlerin sorunsuz bir şekilde gerçekleşebilmesi için çok sayıda kişi görevlendirilmektedir. Bu kişilerden bir tanesi de müşahit yani gözlemci dediğimiz kişilerdir. Müşahit sandık kurulunun oluşturulması, oy kullanma, tasnif ve tutanakların tutulması işlemlerini takip eden yetkiliye denilir.

Müşahit olmak için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor. Akabinde de gerek AKP, CHP, MHP, İyi Parti gibi partilere gerekse diğer derneklere başvuru yapmanız gerekiyor. Daha sonra da YSK tarafından görevlendirmeniz yapılıyor ve seçimde müşahit olarak görev alabiliyorsunuz. Tüm bu süreç hakkında daha detaylı bilgilere Müşahit Nasıl Olunur yazımızdan ulaşabilirsiniz. Peki seçimlerde görev alan müşahitler maaş ya da para alıyorlar mı?Müşahitler para alıyorlar mı?

Müşahitler seçimlerde görev yapmalarının ardından para alırlar mı en çok merak edilen konuların başında yer almaktadır. Seçimlerde görevli olan kişilere YSK tarafından bir ücret ödendiği doğrudur.

Son genel seçimlerde en çok oyu almış olan 5 siyasi partiden o ilçeye ait her bir sandık için asıl ve yedek üye bildirmeleri istenmektedir. İşte bu üyeler yani müşahitler sandık kurulunda görevli olurlar ve görevlerini yapmalarının ardından belirli bir miktarda ücret alırlar. Peki bu ücret ne kadardır?

Müşahit ücretleri 2023

Müşahitler ne kadar ücret alırlar, müşahit ücretleri ne kadardır güncel olarak aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

ÜCRET
BAŞKAN124 TL
ÜYE115 TL

Müşahit ücretleri ne zaman, nereye yatırılır?

Seçimlerin tamamlanmasının ardından seçimde görevli olan ve ücret almaya hak kazanan kişilerin ödemeleri gerçekleştirilir. Fakat bu ödemeler seçimin hemen ertesinde yapılmaz. Genel olarak ödemelerin çıkılması 5-6 aylık bir süreyi bulabilmektedir. Yani seçimlerden sonra 5-6 ay içerisinde bu ücretler ödenir.

Ödemeler, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı protokolü doğrultusunda, ilçe seçim kurulu başkanlığı tarafından Ziraat Bankası hesaplarına yatırılacaktır.

Bu yazımızda müşahit üye ne kadar ücret alır, müşahit görevli ücretleri gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER MÜŞAHİT HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, müşahit konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan müşahit duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.