Ülkemiz yine önemli bir seçime girmek üzere. 24 Haziran 2018 tarihinde yani Pazar günü genel seçim yapılacak. Bu seçimde Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçeceğiz. Kuşkusuz her seçimde olduğu gibi bu seçimde de seçimlerin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi adına sandıkta görevli olan vatandaşlarımıza büyük sorumluluk düşecek. Bunlardan bir tanesi de müşahit diye nitelendirdiğimiz sandık gözetmenleri. Sandık kurulunun oluşturulması, oy kullanma, tasnif ve tutanakların tutulması işlemlerini takip eden yetkiliye “müşahit” veya “gözlemci” denir. Peki bu sandık gözetmenleri yani müşahitler ne iş yaparlar, nasıl olurlar?

Müşahitler ne iş yaparlar?

Müşahitler seçim sürecinin başından itibaren tüm işlemleri takip eder, denetler, tutanağa geçirir ve gerektiği yerlerde itiraz eder. Oldukça zor ve meşakkatli bir iştir. Seçim günü oy verme işlemi başlamadan önce sandık başında olmanız ve oy verme işlemi bittikten sonra da sayım için beklemeniz gerekmektedir.Kimler müşahit olabilir, kimler olamaz?

İdari amirleri, zabıta amirleri ve memurları, askeri ceza kanununun üçüncü maddesinde yazılı askeri şahıslar, milletvekilleri ve milletvekili adayları sandık görevlisi olamazlar.Belirtilmiş olan kişiler dışında 18 yaşını geçmiş olan herkes sandık görevlisi olarak görev alabilir.

Sandık gözetmeni ( müşahit ) nasıl olunur?

Sandık kurulu, devlet memuru olan kurul başkanı ile 5 siyasi parti temsilcisinden oluşan toplamda 6 asıl üye ile 6 yedek üyeden oluşur.  Bir başkan, bir sandık kurulu memur üye ve diğer kişiler de siyasi parti temsilcileridir. Bu siyasi parti temsilcilerine müşahit üye demektedir. Ancak sandıkta görev alacak olan müşahitler illa ki bir siyasi partiye de üye olmak durumunda değildirler. Peki müşahit olmak üzere nasıl bir yol izlenmeli?

Müşahit olabilmek için üç farklı yöntem bulunmaktadır.

  • Öncelikle birincisi hepimizin de bildiği üzere herhangi bir siyasi parti gözlemcisi olmaktır. AKP, HDP, CHP, MHP, İyi Parti gibi partilere başvuruda bulunarak sandıkta görev almak istediğinizi belirtebilir ve sandık gözetmeni olarak görev alabilirsiniz.
  • Diğer bir yol ise Oy ve Ötesi gibi bağımsız bir dernek üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için secim.oyveotesi.org adresine girerek müşahitlik başvurunuzu yapabilir ve hangi sandıkta ilde veya ilçede sorumluluk almak istediğinizi dile getirebilirsiniz.
  • Ayrıca vatandaşlarında Anayasa gereği kendi sandıklarına giderek gözetmenlik yapma şansları bulunmaktadır. Bunun için seçim çevresindeki ilçe seçim kurulu başkanlıklarına müracaat etmeniz gerekmektedir.

Müşahitler, sandık başı işlemlerini takip etmek üzere siyasi partilerin ve bağımsız adayların belirleyip İlçe Seçim Kurulu’na sundukları liste üzerinden kura ile belirlenir. Kura sırasına göre, önce asıl ardından da yedek üyeler belirlenir. Parti üyesi olmayan vatandaşların müşahit olabilmeleri için bağımsız platformlar tarafından da faaliyetler yürütülmekle birlikte, gönüllü müşahitlerin seçim günü görev yapabilmeleri için bir siyasi parti onaylı “Müşahit Görev Belgesi”ne sahip olmaları gerekir.

Müşahitler nerede oy kullanırlar, oy verirler?

Müşahitler, o seçim bölgesinde oy vermeye yetkili olmak koşulu ile, hangi seçim çevresinin sandık seçmen listesinde kayıtlı olursa olsunlar, seçmen kartını göstererek görevli oldukları sandıkta oy verebilirler.

Hangi partiler müşahit bulundurabilir?

Seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, sandık başı işlemlerini takip etmek üzere, her sandıkta birer müşahit bulundurabilirler.

Bu yazımızda müşahit nedir, bir sandıkta en fazla kaç müşahit olur, kimler müşahit olabilir, kimler olamaz, müşahit nasıl oy kullanır gibi detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca müşahitlerin dikkat etmesi gereken şeylere müşahitler nelere dikkat etmeli yazımızdan ulaşabilirsiniz.


DİĞER MÜŞAHİT HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, müşahit konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan müşahit duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.