Mükerrer oy nedir, ne demektir?

Mükerrer oy; her kişinin tek bir oy kullanma hakkı olduğunu hiçe sayarak birden fazla oy kullanmasıdır. Mükerrer oy durumlarının ortaya çıkmaması için genelde kişilerin parmaklarına oy kullanmış olduklarına dair işaretler bırakılmaktadır. Mükerrer oy kullanmak, kullanan kişiye göz yummak ya da ortam hazırlamak son derece büyük bir suçtur. Bu nedenle seçim dönemlerinde her partiden ya da her kuruldan kişiler oy kullanma alanında olur ve oy takibi yaparlar. Bu takip sayesinde bir kişinin aynı yerde birden fazla oy kullanma işlemi yapması imkansız bir hal alır. Mükerrer oy cezası son dönemde oldukça az karşılaşılan bir durum. Bütün işlemlerin online bir şekilde yapılıyor olması, seçmen listeleri, kimlerin nerede oy kullanacağı gibi durumların netleşmesi ile artık kişiler birden fazla oy kullanamıyorlar.

Mükerrer oy kullanmanın cezası nedir?

Mükerrer oy kullanmak bir sahteciliktir. Bu tür bir işlem yaparken yakalanan kişiler en az 3 ve en çok 5 yıl arasında hapis cezası ile yargılanabilmektedirler. Genel olarak böyle bir suçlama yapılması halinde ya da tespit edilmesi halinde; sandık başındaki görevlilerden, oyu kullanan kişiye kadar geniş bir soruşturulma yürütülür ve bu duruma dahil olan herkes adına gereken işlemler yapılır. Eskiden bu durum ile sık karşılaşılıyor olsa da artık bu durumun oluşması mümkün değil. Özellikle her kişi için belirli bir yerde oy kullanma zorunluluğu getirildiğinden beri bir kişinin; başka bir yere oy kullanmaya gitmesi mümkün değil çünkü listede yer almayan kişilerin oy kullanmasına izin verilmiyor.Bu yazımızda mükerrer oy kullanma hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER MÜKERRER OY HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, mükerrer oy konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan mükerrer oy duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.