Muhtasar beyanname nedir, ne demektir?

Muhtasar belgesi kısaca gelir vergisi belgesidir denilebilir. Firma sahipleri ya da vergi kesintisi yapılan kişilerden gelirlerin vergisini kesen beyannamedir. Vergi matrahları ile beraber toplu bir halde Vergi Dairesine bildirilir. Stopaj prensibi ile vergilendirilen muhtasar beyannamede vergi borçludan değil sorumlu işverenlerden talep edilmektedir. Bu vergilerin kesintisi direk olarak kaynaktan kesilmektedir. Yani anlayacağınız işverenin eline bir gelir gelmeden önce muhtasar beyannamesinden dolayı vergi gelir ve kesilir.

Muhtasar beyanname ne zaman ve nasıl verilir?

Muhtasar beyannamesi vergi yükümlülerin belgelerine nazaran hesaplanarak daha evvelden belirlenen tarihte ve zamanda verilir. Muhtasar beyanname vergileri endeksli olduğu Vergi Dairelerine bildirilerek verilir. Muhtasar beyanname bildirimlerini yapabilmek için 10 kişi veya daha az çalışana sahip işverenler yapabilmektedir. Tarımsal kazanç sağlayan işverenler bağlı olduğu Vergi dairesine aylık ya da üç aylık şeklinde bildirim yapar. Vergiler, işverenin eline gelir gelmeden kesilir. Muhtasar beyanname şartlarına uygun olduğu takdirde ve verilen formu doldurduğu zaman bildirimde bulunabilmektedirler.Bunun yanı sıra muhtasar beyannameler aylık olarak izleyen ayın 23. Gününde verilir. Son ödeme günü ise izleyen ayın 26. gününde yapılır.

Üç aylık muhtasar beyannamesi ise üç aylık dönemi izleyen 23. Günlerinde verilir. Bunun yanı sıra Ocak 23, Nisan 23, Temmuz 23, Ekim 23 aylarında verilerek son ödeme tarihi olarak ayın 26. Gününde yapılmaktadır.

Bu yazımızda muhtasar beyanname hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER VERGİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, vergi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan vergi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.