Muhtar, köy ve mahallelerde bulunmakta olan ve halk tarafından seçilen, köy ve mahallelerde yönetimin başında bulunan ve seçilmiş olduğu kitleyi temsil eden kişilere denilmektedir. Muhtarlık ise muhtarların iş makamıdır. Muhtarlar; taşı, sakat, kimsesizlere yeşil kart verilmesi için tespit yapmak, seçmen kağıtlarını dağıtmak, mahallede oturan vatandaşlar için gerekli ilmühaberler düzenlemek gibi çok sayıda görev, yetki ve sorumluluğa sahiptir. Çok sayıda işlem için vatandaşlarımız muhtarlıklara müracaat edebilmektedir. Ancak genel olarak muhtarlık sabah saat kaçta açılıyor, akşam saat kaçta kapanıyor, saat kaça kadar açık bilinmemektedir. Muhtarlıkların çalışma saatleri, mesai saatleri, açılık kapanış saatleri ile çalışma günleri yani hangi günler açık, hangi günler kapalı yazımız devamındadır.

Muhtarlık Çalışma Saatleri 2023

Fakirlik belgesi, askerlik yoklama kağıdı, tebligat işlemleri, meşguliyet belgesi, yerleşim yeri belgesi gibi çok sayıda belge ve resmi evrak muhtarlıklar vasıtası ile alınabilmektedir. Bu belgeleri ise muhtarlıkların çalışma saatleri içerisinde temin edebilirsiniz. Muhtarlıklar sabah saat 09:00’da açılmakta ve akşam saat 17:00’de kapanmaktadır. Saat 12:00 ile 13:00 arasında da öğle tatili, yani öğle arası sebebi ile muhtarlıklar kapalı durumdadır.Muhtarlıklar genel olarak esnek bir çalışma saatleri içinde hizmet veren bir kamu kuruluşudur. Çünkü muhtarlar sadece muhtarlıklarda durmazlar ve çeşitli işlemleri için gerek görev sahası içinde bulunan vatandaşları ziyaret etme, kamu kurumlarında resmi işlemleri gerçekleştirmek gibi işler sebebi ile muhtarlıklarda bulunmazlar. Bu yüzden muhtarlıklar çalışma saatleri, çalışma günleri içerisinde kapalı durumda bulunabilir. Bu yüzden muhtarlar genel olarak muhtarlıklara telefon numaralarını asarlar. Bu telefon numarasını temin ederek muhtarınızla görüşebilir ve muhtarlıkta bulunduğu bir saat diliminde işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Muhtarlık Hafta Sonu Açık Mı, Kapalı Mı?

Muhtarlıklar hafta içi ( Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ) günleri ve mesai saatleri içerisinde hizmet verirler. Hafta sonu yani Cumartesi ve Pazar günleri genel olarak kapalıdırlar. Genel olarak dememizin sebebi ise, bazı muhtarların Cumartesi günleri de muhtarlıklarda bulunabilmeleridir. Yine yazımızda bahsettiğimiz gibi acil iş ve işlemlerinizi telefonla muhtarınıza ulaşarak gerçekleştirmeniz daha doğru olacaktır.

Muhtarlık Bayramda Açık Mı, Çalışıyor Mu?

Muhtarlıklar; Ramazan Bayramı ( Şeker Bayramı ), Kurban Bayramı gibi dini bayramlarda ve ayrıca 1 Ocak, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos ve 15 Temmuz gibi resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedirler.

Vermiş olduğumuz çalışma saatleri köy ve mahalle muhtarlıkları için geçerli olan çalışma saatleridir. Askerlik çağına gelmiş kişiler muhtarlardan detaylı bilgi alabilirler veya seçim zamanlarında seçmen kağıtları yine muhtarlardan alınabilir. Tüm bu ve daha fazla işlem için muhtarlıklara uğramamız gerekebiliyor. Yazımızda vermiş olduğumuz muhtarlık çalışma saatleri yani açılış saatleri ve kapanış saatleri içerisinde tüm bu işlemlerinizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.  Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER MUHTARLIK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, muhtarlık konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan muhtarlık duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.