Muhtar, köy veya mahallelerde yönetimin başında bulunmakta olan kişilere denilmektedir. Muhtarlar, yasalarca belirlenmekte olan kuralları uygularlar ve seçimle gelirler. Muhtarlar seçildikten sonra 5 senelik görev süresine sahiptir. Bu sürenin ardından yeniden seçime gidilmektedir. Peki muhtar maaşları ne kadardır?

Muhtarlar maaşları 2023

Çoğu kişi muhtarların iş yükünün bir hayli az olduğunu düşünmektedir. Bu sebepten muhtar olmak için başvuru yaparlar ve seçilmeye çalışırlar. Kişilerin muhtar olmak istemelerinin bir başka sebebi de kazanmış oldukları paradır. Peki muhtar maaşları kaç TL’dir?Köy muhtarları ile şehir ve kasaba mahalle muhtarlarına, 14.750 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarda aylık ödenek verilir. Bu ödenek damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz. Muhtar ödeneği, her ayın on beşinci günü il özel idareleri tarafından ilgililere peşin olarak ödenir.

Buna göre muhtar maaşları;

  • Muhtarlara ödenecek net maaş ise 3.000 TL olmaktadır.

Bunun haricinde muhtarların Sosyal Güvenlik Primleri önceleri kendileri tarafından karşılanıyordu. Ancak artık bu SGK primleri de SGK tarafından karşılanmaya başlanmıştır.

Muhtar olmak kolay bir olay değildir. Muhtar olmak isteyen vatandaşlar öncelikle YSK’ya başvuru yapmalılar ve seçimlere katılmaya hak kazanmalıdırlar. Bunun akabinde de en fazla oyu alarak seçilmeleri gerekmektedir. Ardından görevlerini layıkıyla yerine getirerek yukarıda vermiş olduğunuz tutarlarda aylık net maaş almaya hak kazanırlar. Bu yazımızda muhtar maaşları ne zaman yatıyor ile muhtar maaşları ne kadardır hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan muhtar nasıl olunur öğrenebilirsiniz.


DİĞER MUHTAR HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, muhtar konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan muhtar duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.