Köylerin yönetiminde görevli olan belirli kişiler bulunmaktadır. Bunlar muhtar ve muhtar azalarıdır. Muhtarlar hakkında genel olarak bilgi sahibi olsak da, muhtar azaları için aynı şeyi söyleyemeyiz. Çok sayıda kişi muhtar azalarının hangi görevleri yerine getirdiğini, maaş alıp almadıklarını ve nasıl seçildiklerini bilmemektedir. Bu yazımızda muhtar azası hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız.

Muhtar azası nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Muhtar azaları çeşitli konularda muhtarlara yardımcı olan, köyün yönetimine katkı sağlayan kişilere denilmektedir. Köylerde bulunan ihtiyar heyeti ya da diğer adıyla ihtiyar meclisinde muhtar azaları görev almaktadır. Muhtar azaları genel olarak haftanın 1 günü toplanırlar ve köydeki mevcut sorunları dile getirerek bunlar hakkında çözüm yolları sunarlar. Köy yönetimlerinde oldukça önemli görevler üstlenmişlerdir. Peki muhtar azası nasıl olunuyor?Muhtar azası nasıl seçilir?

Muhtar azası olma şartları nelerdir, kimler olabilir?

Nasıl muhtar azası olunur bahsetmeden önce muhtar azası olmak için sağlamanız gereken şartlardan bahsedelim.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Aza olarak görev almak istediği köy veya mahallede en az 6 ay ikamet etmiş olmak,
  • Kamu görevinden men edilmemiş olmak,
  • 18 yaşını doldurmuş olmak,

Bu şartları sağlayan kişiler muhtar azası olarak seçilmek için başvurularını gerçekleştirebilirler. Peki ama nasıl?

Muhtar azası nasıl olunur, nasıl seçilir?

Muhtar azası olarak görev alabilmeniz yani seçilmeniz için YSK gibi bir kuruma müracaat etmenize gerek bulunmamaktadır. Bunun yerine tek yapmanız gereken şey yerel seçimlerin öncesinde adınızı muhtar kağıtlarına yazdırmanızdır. Bu kağıtlara adınızı yazdırdıktan sonra yerel seçimler sonucunda seçilebilmeniz gerekmektedir.

Muhtar azası kaç kişi olur?

Köylerde nüfusu 1000’e kadar olan yerlerde 8, nüfusu 1001’den 2000’e kadar olan yerlerde 10 ve nüfusu 2000’den fazla olan köylerde ise 12 aza adayı yazılabilmektedir. Mahalle azalığı için ise 8 aza adayı yazılabilir.

Muhtar adayı en az kaç aza yazabilir sorusu da yine oldukça merak edilmektedir. Muhtar azası için bir alt limit bulunmamaktadır.

Muhtar azası ne iş yapar?

Muhtar azası istifa ederse ne olur?

Muhtar azalarının istifa hakkı bulunmaktadır. Şayet tüm muhtar azaları istifa ederse yani köyde veya mahallede muhtar azası kalmazsa yeniden seçime gidilerek muhtar azaları belirlenebilir.

Muhtar azaları silah taşıma ruhsatı alabilir mi?

Muhtarlar, beylik tabancası dediğimiz ruhsatlı silahları alabilme yetkisine sahiptirler. Fakat muhtar azalarına böyle bir yetki tanınmamıştır. Muhtar azası olmanızdan dolayı silah taşıma ruhsatı alamazsınız. Fakat bireysel olarak başvuru yaparak, şayet silah taşıma ruhsatı veya ruhsatlı silah alma hakkınız bulunuyorsa alabilirsiniz.

Muhtar azası yaş sınırı kaçtır?

18 yaşını bitirmiş ve diğer olma şartlarını sağlayan kişiler muhtar azası olabilirler. Muhtar azası olmak için bir alt yaş sınırı bulunmaktadır fakat üst yaş sınırı yoktur.

Muhtar azaları başka mahalleden olur mu?

Muhtar azası olabilmek için aday olacağınız mahalle veya köyde en az 6 aydır ikamet ediyor olmanız gerekmektedir. Şayet ikamet adresiniz başka yerdeyse muhtar azası olarak aday olamazsınız.

Bu yazımızda muhtar aza sayısı kaçtır, muhtarın kaç azası olur, muhtar azası en fazla ve en az kaç kişi olmalı, görevleri ve yetkileri nelerdir, kimler olamaz, muhtar azası nasıl seçilir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan muhtar azaları maaş alır mı öğrenebilirsiniz.


DİĞER MUHTAR AZASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, muhtar azası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan muhtar azası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.