Yerel seçimlere az bir zaman kala seçimler vasıtası ile seçecek olduğumuz kişileri ve bu kişilerin görevlerini daha yakından tanımaya gayret ediyoruz. Yerel seçimler sonucunda seçilecek olan kişilerden birisi de muhtar azalarıdır. Peki muhtar azaları nasıl seçiliyor, bu kişiler ne gibi görevleri üstleniyor?

Muhtar azası kimdir, ne iş yaparlar?

Her köyde bir köy derneği, bir köy muhtarı ve bir de ihtiyar meclisi bulunmak zorundadır. Azalar bu ihtiyar meclisinde bulunan ve muhtarlara çeşitli konularda yardımcı olan kişilerdir. İhtiyar meclisi haftada 1 kez toplanarak köylülere ait işleri konuşurlar, sorunları belirlerler ve bunlara çözüm üretmek adına çeşitli adımlar atarlar. Muhtar azaları köy halkı içerisinden seçilmektedir. Peki nasıl aza olunur?Muhtar azası nasıl olunur?

Öncelikle muhtar azası olabilmek için bazı şartlara sahip olmanız gerekmektedir. Muhtar azası olmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanızın yanında bulunduğunuz köy veya mahallede 6 ay süre zarfında ikamet etmeniz gerekiyor. Akabinde muhtar azalığı için adınızı muhtar kağıtlarına yazdırmanız yeterlidir. YSK gibi çeşitli yerlere başvuruda bulunmanıza gerek bulunmamaktadır.

Muhtar azası olarak seçilemezler.

Muhtar azaları maaş alır mı, ne kadar maaş alırlar?

Muhtar azaları, muhtarların bulunmadığı dönemde muhtarların vekili olarak görev yaparlar. Azalık gönüllülük ilkesine göre yapılmakta olan işlerden bir tanesidir. Yani muhtar azaları herhangi bir maaş veya ek ücret almamaktadır.

Muhtar azası kaç kişi olur?

Muhtar ile İhtiyar Meclisi/Heyeti üyelerinin seçiminde kullanılacak oy pusulalarına; Mahalle ihtiyar heyeti üyeliği için 8 (sekiz) Köylerde ise; Nüfusu 1000’e kadar olan köylerde 8 (sekiz), 1001’den 2000’e kadar olan köylerde 10 (On), 2000’den fazla olan köylerde 12 (On iki), kişi yazabilecektir..

Ad ve soyadları aynı olan Muhtar ve İhtiyar Meclisi/Heyeti üye adlarının yanına parantez içinde baba-anne adlarının, bu da aynı olduğu takdirde, baba-anne adının yanına doğum tarihi yazılı oy pusulalarının kullanılabileceğinin, bu hususun o yer seçim çevresinde duyurulması gerekmektedir.

Muhtar azaları silah taşıma ruhsatı alabilir mi?

Muhtarlara beylik tabancası dediğimiz ruhsatlı silah alma yetkisi bulunmaktadır. Ancak muhtar azalarının böyle bir yetkisi bulunmamaktadır. Muhtar azası olduğunuz için silah taşıma ruhsatı alamazsınız fakat silah taşıma ruhsatı almak için diğer sebepleri sağlıyorsanız bu ruhsatı alabilmeniz mümkündür. Kimler silah taşıma ruhsatı alabilir yazımızı okuyarak bu konu hakkında detaylı bilgiler elde edebilirsiniz.

Bu yazımızda muhtar azası nedir, görevleri nelerdir, maaş alıyor mu, ne iş yapar, nasıl seçilir, yetkileri nelerdir, para alır mı, muhtarın kaç azası olur gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER MUHTAR AZASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, muhtar azası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan muhtar azası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.