Muhtaç asker ailesi yardımı nedir, ne demektir?

Sosyal bir devlet anlayışı ile çeşitli yardımlarda bulunan devletimizin yapmış olduğu bu yardımlara zaman zaman değinmekteyiz. Devletimiz bu konuda ihtiyaç sahiplerine çeşitli imkanlar sunmaya devam ediyor. Ancak bu imkanlardan vatandaşlarımız her daim haberdar olamıyorlar. Devlette.com olarak bu  konuda bilgilendirmeleri sık sık yapmaktayız. Devletimiz birkaç sene önce çıkarılan bir yasa ile muhtaç asker ailelerine aylık bağlanmasını kararlaştırdı. Buna göre askerlik görevi yerine getirilirken, hane halkı geçimini sağlayamıyorsa bu ailelere her sene belirlenen miktarlarda muhtaç asker aylığı yardımı yapmaktadır. Peki kimler muhtaç asker ailelerine yönelik yapılan yardımlardan yararlanabilecekler? Başvurular nasıl ve nereye yapılacak? Yapılacak olan yardım tutarı ne kadar olacak? Konu hakkında tüm merak ettiklerinize yazımız devamından ulaşabilirsiniz.

Başvuru şartları nelerdir? Kimler muhtaç asker aylığı alabilir?

Öncelikle askere giden kişi evliyse ve eşinin sosyal güvencesi bulunmuyorsa , Vakıf Mütevelli Heyetinin muhtaçlık kararı vermesi şartı ile askerin eşi programdan faydalanabilecektir. Askere giden kişi bekar ise ve anne babasının sosyal güvencesi yoksa Vakıf Mütevelli Heyetinin muhtaçlık kararı vermesi şartı ile askerin annesi programdan faydalanacaktır.Askere giden kişi evli ise programdan resmi nikahlı eşi faydalanabilir. Şayet bekar ise başvuru önceliği anneye verilmiştir, anne hayatta değil ise de baba başvuru yapabilir.

2022 sayılı Kanuna göre yaşlılık – engelli maaşı almakta olan ve eşi – oğlu askerde bulunan kişiler ayrıca bu yardım programından faydalanabilirler. Benzer şekilde şartlı nakit transferi programından da faydalanmaya devam edebilirler.

Başvuru Sırasında İstenilen Belgeler Nelerdir?

Başvuruyu yapan kişinin TC Kimlik Numaralı nüfus cüzdanı dışında vatandaşlardan herhangi bir belge veya evrak talep edilmemektedir.

Muhtaç Asker Yardımı Başvurusu Nasıl ve Nereye Yapılır?

Bu aylığı almak için başvuru yapmak isteyen vatandaşlar resmi ikametgah adreslerinin bulunduğu il / ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bir dilekçe ile ve nüfus cüzdanları ile başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru akabinde kişinin merkezi bilgileri ( sosyal güvence ve aylık bilgileri, tapu ve araç kayıtları, diğer kurum yardımları ) sorgulanmaktadır.  Bu işlemlerin ardından görevliler hane ziyareti gerçekleştirmektedirler ve akabinde bir tespit tutanağı tutulmaktadır. Heyetin uygun görmesi takdirde de yardım kararı alınmaktadır.  Başvuru ve onay süresi en fazla 1 ay sürmektedir. Muhtaç asker yardımı almak için yapılması gereken başvuru işlemleri ve başvuru sürecini bu şekilde özetleyebiliriz. Peki bu miktar ne kadar?

Muhtaç Asker Yardımı Miktarı Ne Kadar, Kaç Para?

Başvurusu onaylanan askerlere aylık 250 TL olmak üzere 2 ayda bir 500 TL olacak şekilde ödeme yapılmaktadır. Muhtaç asker aileleri bu yardımdan askerlik sürecinde devam etmekte olup en fazla on beş ay boyunca alabilmektedirler.

  • Mütevelli Heyeti : Vali/Kaymakamın başkanlığında toplanan aralarında Milli Eğitim, Sağlık, Tarım, Maliye il/ilçe müdürlerinin ve müftünün olduğu atanmış üyelerin, Belediye Başkanı ve Muhtarların olduğu seçilmiş üyelerin ve STK temsilcilerinin oluşturduğu vakıf karar organıdır.
  • Başvuran kişinin eşinin/oğlunun asker olup olmadığı veya askerlik hizmetinin devam edip etmediği bilgisi elektronik ortamda Milli Savunma Bakanlığı’ndan temin edilmektedir.

Bu yazımızda muhtaç asker ailelerine verilmekte olan yardım parası hakkında nedir, nasıl alınır, başvurusu nasıl ve nereye yapılır, alma şartları nelerdir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ASKER YARDIMI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, asker yardımı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan asker yardımı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.