Muhammen Bedel; ürünün, malın ya da bir gayrimenkulün bilirkişi tarafından o zamanın koşulları göz önünde bulundurularak tahmin edilmiş tahmini piyasa bedelidir. Muhammen bedel; yaklaşık değer ve tahmini fiyattır. Ürünün günün koşulları altında alıcı bulmasının mümkün olduğu ortalama bir fiyat değeridir. Muhammen Bedel terimi ihalelerde sıklıkla kullanılmakta ve ihalenin tahmini değerini belirtmektedir.

Muhammen bedeli nasıl tespit edilir?

Muhammen bedeli tespit etmek için Devlet İhale Kanunun belirlediği şartlar ile tespitler yapılır. Bu bedel tespit edilirken bilirkişi tarafından detaylı bir şekilde hazırlanmış rapor tutulur. Bilirkişi tarafından hazırlanan bu raporda kullanılan fiyatlar ticaret odalarından, borsalardan ya da sanayi odası gibi kurumlardan alınan bilgiler aracılığıyla hazırlanır. Muhammen bedelin tespit edildiği belgeler ihale ya da komisyonlara istenildiği takdirde sunulmak üzere saklanır.Muhammen bedeli nasıl hesaplanır?

Ürünün, taşınmazın ya da malın emsallerinin değerleri göz önünde bulundurularak hesaplamalar yapılır. Yapılan hesaplar bilirkişiler ya da devlet kurumlarınca yapılmaktadır. Belirli bir prosedür izlenir ve hesaplanan değer üzerinden ihaleye çıkar. Muhammen bedel hesaplanırken emsallerin yanı sıra ihaleye çıkacak ya da satılacak ürün ise pazar payı ve arz-talep gibi bilgilere de başvurularak hesaplamalar yapılır. Muhammen bedel emsallerinden belirli yüzdelerde az ya da çok olabilir.

Muhammen bedelin altında teklif ne demektir?

Muhammen bedelin altında teklif belirlenene en az tutarın altında yapılan tekliflerdir. Bazı bankalar ve ihale kurumları muhammen bedel altında yapılan teklifleri geçerli saymamakta ve yapılan teklifler en yüksek teklif olsa bile ihaleyi sonuca bağlamamaktadır. İhaleyi ileri bir tarihe erteleyerek ihaleyi tekrar yapmaktadırlar ve muhammen bedel teklif edilene kadar ihale birkaç defa tekrarlanmaktadır. Muhammen bedelin altında teklif yaparak alabileceğiniz ihalelerde bulunmaktadır.


DİĞER MUHAMMEN BEDEL HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, muhammen bedel konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan muhammen bedel duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.