Günümüz siyasetinde kullanılmakta olan çok sayıda terim ve tabir bulunmaktadır. İktidar, muhalefet bunlardan sadece bir kaçıdır. Peki nedir bunların anlamları?

Muhalefet partisi nedir, ne demektir?

Muhalefet partisinin tanımını vermeden önce muhalefet kelimesinin anlamını vermek daha doğru olacaktır. Muhalefet; siyasette yönetme gücünü elinde bulundurmayan kişilere veya gruplara denilmektedir. Krallık ile yönetilmekte olan bir ülkede, iktidar kral iken herhangi bir muhalefet bulunmaz. Ancak demokrasi ile yönetilmekte olan ülkelerde, seçim ile iktidara gelmiş olan bir iktidar ve belirli seçmen barajını aşmış, parlementoda halkı temsil eden ve sağlıklı siyasette iktidarın politikalarını eleştiren ve farklı sunan kişilere denilmektedir.Ama muhalefet partisi nedir : çok partili düzende, parlamentoda iktidardan sonra sayıca en çok milletvekiline sahip olan partiye de ana muhalefet partisi denilmektedir.

Muhalefet partisinin görevleri nelerdir?

Muhalefet partileri iktidar partisini denetler. yanlış giden konularda iktidarı uyarır ve çareler üretir.  İktidar başarısızsa , muhalefet partisi denetimi iyi yapamıyor demektir. Bu durumda muhalefet partisinin , eksiklerini parlementoda olmayan bir başka partinin düzeltmesi beklenemez . İktidar ve ana muhalefetin eksiklerini düzeltmek için parlementoda olmayan bir parti ancak ana muhalefeti eleştirebilir. Ona görevlerini hatırlatır. Ancak ana muhalefet partisine muhalefet yaptığımızda, bizi değil iktidarı eleştirin diyorlar. Muhalefete muhalefet yapılmaz şeklinde uyarıyorlar. Parlementoda olmayan bir partinin önerge vermesi, meclis araştırması istemesi mümkün değildir. Özellikle ana muhalefet önemli konularda gerekeni yapmalıdır.

İktidar partisi nedir, ne demektir?

İktidar, yönetme gücünü elinde bulunduran kişi ya da kişiler. Örneğin, krallıkla yönetilen bir ülkede iktidar kraldayken demokrasiyle yönetilen bir ülkede iktidar, seçimle iş başına gelen seçilmişlerdir.

Bunları örnekle açıklayacak olursak daha anlaşılır hale gelecektir. Örneğin ülkemizde şu anda iktidar partisi yani yönetimi elinde bulunduran parti Ak Parti’dir. Muhalefet partileri ise; CHP, MHP, HDP gibi partilerdir. Muhalefet partilerinin içinde bulunan en yüksek oy almış parti olan CHP ise aynı zamanda ana muhalefet partisi konumundadır. İktidar partileri ve muhalefet partileri hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SİYASET HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, siyaset konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan siyaset duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.