Muhabir nedir, ne iş yapar?

Haber firmalarında, gazetelerde çeşitli haber olacak işleri toplayan, yazan ve sunan kişilere muhabir denmektedir. Muhabir mesleği ayrıca kendi içerisinde dallara ayrılarak haber muhabiri, televizyon muhabiri, spor muhabiri, gazete muhabiri gibi kollara ayrılan bir meslektir. Yaptığı iş genel olarak haberleri sunan, bildiren ve yayınlanırken haberi anlatma işlerini yapmaktadır. Bu muhabirler hem yurt içi hem de yurt dışı olmak üzere haberleri kendi dilinde ülkesinde aktarıp halkın takip etmesi için çeşitli bilgileri kaleme alır ya da kamera karşısında anlatır. Muhabirin sözcük eş anlamlısından da anlayacağınız üzere bildirmen, haberci, postacı ve ulak şeklindedir. Ancak kullanılan tabir muhabir ya da habercidir.

Muhabir Nasıl Olunur?

Muhabirlik mesleği her ne kadar kolay görünse de aslında bazı durumlarda çok zorludur. İletişim ve teknoloji çağının en önemli mesleklerinden bir tanesi olan muhabirlik, yapıldığı yere göre zorluğu artmaktadır. Örneğin savaş muhabirleri birebir savaşın içine girerek fotoğraflar ve videolar çekmektedir. Bu durumda vurulma gibi risklerle karşı karşıyadır. Ancak meslek gereği yapmak zorundadır. Muhabir olmak için iki farklı yol izlemeniz gerekmektedir. Birincisi meslek liselerinde gazetecilik bölümünü okuyarak olabilirsiniz. İkincisi ise üniversitede okuyacağınız radyo ve televizyon, gazetecilik, basın ve yayıncılık gibi bölümleri okuyarak olabilirsiniz.Muhabir Maaşları Ne Kadardır, Ne Kadar Maaş Alırlar?

Meslek liselerinden mezun olanlar sınavsız bir şekilde üniversitede Basın ve Yayıncılık, gazetecilik, Medya ve İletişim, Fotoğrafçılık, Radyo ve Televizyon ve Kameramanlık şeklinde bölümlere girebilir ve mezun olarak lisede aldığınız tecrübeyle beraber daha kolay iş bulabilirsiniz. Genel olarak üniversite mezunları bu meslekte yerini alsa da hem lisede hem de üniversitede bu bölümleri bitirerek ekstra avantaj sağlayabilirsiniz. Ayrıca muhabirlerin maaşları diğer memur maaşlarına oranla çok daha yüksektir. Olunması zor ve bazen riskli olan bu meslek dalında alınan en düşük maaş 5.000 TL olurken kadrolu olarak çalışanlar ise 10.000 TL maaş almaktadır. İşinizi daha iyi yaparsanız bu rakam daha da artabilir ya da primler ile daha fazla değerlenebilir.

Bu yazımızda muhabirlik mesleği hakkında muhabir olmak için ne yapmak gerekir, muhabir kime denir, muhabirlerin görevleri ve görev tanımı nedir, kime denir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER MUHABİR HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, muhabir konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan muhabir duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.