Müezzinler Ne Kadar Maaş Alır?

Müezzin, din hizmetleri sınıflarında Türkiye’de memur olarak görev almaktadır. İmamın yardımcı olan müezzinler ezan, kamet ve tesbihat gibi çeşitli görevleri bulunmaktadır. Müezzin mesleği hakkında daha detaylı açıklamalara müezzin nedir yazımızdan ulaşabilirsiniz. Ancak son yıllarda aldıkları maaş ve kişisel haklarının az olması sebebi ile çeşitli sorunlarını diyanete bildirmektedir. Her yıl memur maaşlarına düzenli olarak zam gelirken artık müezzinlerde bu durumdan etkilenerek maaşları yükselmektedir. Bu durumda müezzin olan memurlar eğer İmam Hatip Lisesi mezunu ise farklı maaş, üniversitelerin belirli fakülte ve bölümlerinden mezun olanlar ise farklı maaş almaktadır. Buna ek olarak yıllarca çalışanlar tecrübe gereği maaşları da ona göre artış gösterebilmektedir.

Mescitlerde ve camilerde çalışan müezzinler, özellikle dini bayramlarda çalıştıkları zaman ekstra almaktadırlar. Normalde 8 saatlik olan memuriyet görevlerine dini bayramları ekstra olarak ücret ödenmektedir. Bu konuda saat başı ekstra bütçe alan müezzinler saat bedelinin 4 kat fazlası kadar olmaktadır. Bunun yanı sıra eğitim durumu da maaşında etki gösterdiğini de belirtmek gerekiyor. İmam hatip mezunları müezzinler 12/2 olarak göreve başlamaktadır. Ön lisans mezunları 10/2 olurken lisans mezunları ise 9/1 şeklinde göreve başlar ve maaşları da buna göre farklı olur.2023 Müezzin Maaşları

Devlette çalışan bütün memurlar ve çalışanlar toplu sözleşmede her 2 yılda bir zam almaktadır. Yetkili sendika üyesi bu zamlara göre müezzinlerin 2023 senesi için %4 + %3,5 şeklinde zam oranı belirlerken 2023 senesi için ise %4 + %5 şeklinde zam yapılması konusunda sözleşme yapılmıştır. Bunun yanı sıra ekonomiye göre maaşları da ekstra artabilmektedir. Bu durumda müezzinlerin maaşlarını maddeler halinde eğitim ve tecrübeye göre yazalım.

İşe yeni başlayan müezzinler 4.700 TL almaktadır. Kıdem yılı arttıkça maaşlar da yükselmekte ve bu maaş miktarı 5.500 TL’ye kadar çıkmaktadır. 

Buna ek olarak, maaş hesaplanırken, devlette çalışan hizmetin yeni başlayan, bekâr ve çocuğu olmayan memur ölçütleri esas alınmıştır. Bu hesaplama BES kesintisi, sendika aidatı, ekstra mesai ve kalkınmada öncelik olan alanlardaki ek tazminat bu hesaplamalara yansıtılmamıştır. Bu maaşlara ek olarak ailesi ve çocukları olanlara ekstra aile yardımı da yapılmaktadır. Bu durumda müezzinler daha yüksek maaş alabilmektedir.


DİĞER MÜEZZİN HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, müezzin konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan müezzin duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.