Müebbet hapis; bir kişinin işlediği suç karşılığı olarak verilen bir ceza türüdür. Müebbet hapis cezası alan kişi ömür boyu bu cezayı çekecektir.

Müebbet hapis kaç senedir?

Müebbet hapis alan kişinin ceza kanununda bulunan 48. Madde gereği; hayatı boyunca hapiste kalması gerekmektedir. Cezanın alındığı tarihten itibaren kişi ölene kadar hapiste kalmalıdır. Kişinin kapalı kaldığı zamanlardaki iyi tutumu bir takım çıkış yolları sağlayabileceği gibi, kötü tutumları da çıkış yollarından yararlanmasına engel olacaktır.Müebbet hapis ne kadardır?

Müebbet hapis iki türdür; ağırlaştırılmış müebbet hapis ve müebbet hapis. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan bir kişi iyi tutum sergilemesi halinde 30 yıl, müebbet hapis cezası alan kişiler iyi tutum sergilemesi halinde 24 yıl sonunda koşullu tahliye olabilirler. Bu durum tamamen kişinin işlediği suç, davalardaki tutumu, hapis içerisindeki hali ile alakalıdır. Her müebbet alan kişi bu şekilde serbest kalacak diye bir kaide yoktur.

Müebbet hapis kaç yıldır?

Müebbet hapis kişinin tüm tutumlarının iyi olması ve buna kanaat getirilmesi halinde en az 24 yıldır. Bazı durumlarda, örneğin; af çıkması ile birlikte bu kişiler daha erken de hapisten tahliye edilebilirler ancak koşullu halleri devam eder.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası nedir?

Ağırlaştırılmış müebbet hapsi sırasında kişinin sıkı bir şekilde güvenlik altında olması gerektiği kanunen belirtilmiştir. Ağırlaştırılmış müebbet yine ömür boyu sürecek bir cezadır ancak kişinin tavrına göre bu süre 30 yıl sürebilir. Bazı davalarda kişi 2 kere ağırlaştırılmış müebbet ya da müebbet alabilir bu durumlarda içeriden çıkması için en az 60 yıl geçmesi gerekmektedir.

Müebbet hapis kimlere verilir?

Müebbet hapis;

  • Kasıtlı bir adam öldürme suçu işleyen kişilere,
  • Tecavüz ve bunun sonucunda öldürme suçu işleyen kişilere,
  • Terör ya da vatana ihanet suçundan yargılanan ve suçu sabit görülen kişilere,
  • Devlet büyüklerine suikast girişiminde bulunan kişilere,
  • İsyan çıkaran kişilere verilen bir cezadır.

Ağırlaştırılmış müebbet aftan yararlanabilir mi?

Ağırlaştırılmış müebbet cezası alan mahkumlar da çıkarılan aflardan yararlanabilir. Belirli dönemlerde çıkarılan aflar, belirli bir süre ağırlaştırılmış müebbet cezası çeken kişileri koşullu bir şekilde tahliye etmeye imkan vermektedir.

Müebbet hapis hangi suçlara verilir?

Müebbet hapis;

  • Tecavüz ve tecavüz sonucu öldürme,
  • Terör,
  • Cinayet
  • İsyan,
  • Suikast gibi suçlar sonucunda verilir.

Bu yazımızda müebbet ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası nedir, kimlere verilir, kaç senedir, müebbet ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası arasındaki farklar nelerdir gibi çeşitli bilgilere yer verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER HAPİS CEZALARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, hapis cezaları konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan hapis cezaları duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.