Maliye Bakanı Naci Ağbal gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Naci Ağbal yapmış olduğu açıklamada binek otomobillerden alınmakta olan motorlu taşıtlar vergisi yani MTV’nin 2018 yılında %40 arttırılacağını açıkladı.

Motorlu Taşıtlar Vergisi %40 Artıyor!

Ağbal, binek otomobil MTV’sinin 2018 yılında yüzde 40 artacağını, MTV’de aracın vergisiz değerinin de dikkate alınacağını söyledi. Şu anki motorlu taşıtlar vergisi sisteminde sadece motor hacmi ve araç yaşı belirleyici. Yeni sistemle birlikte aracın ülkeye giriş fiyatı vergilemede etkili olacak. Bu da lüks araçların MTV’sinde önemli artışa neden olacak. Hangi aracın ne kadar MTV ödediğine BURADA yer alan yazımızdan öğrenebilirsiniz.Burada sadece binek otomobillere ilişkin bir vergi artışı olacak. Diğer araçlarla ilgili normal yeniden değerleme oranında artış yapılacak.

Bakan’ın açıklamasına göre, şans oyunlarında ikramiye kazanan talihlilerden alınan vergi yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkacak. Kurumlar Vergisi oranı finans sektörü için yüzde 20’den yüzde 22’ye çıkacak. Gelir vergisinde 3. dilim oranı yeni yıldan itibaren yüzde 27’den yüzde 30’a çıkacak. Kira gelirinde götürü gider oranı yüzde 25’ten yüzde 15’e düşürülecek. Sigara kağıdından özel tüketim vergisi alınacak. Bu da sigara fiyatlarında artışın yaşanacağını göstermektedir.

Bakan Ağbal ayrıca kamuya 2018 yılında 74 bin personel alımının gerçekleştirileceğini, şehir merkezlerinde yer alan lojmanların satılacağını ve bu sene bütçe açığının 60 milyar TL dolaylarında olacağını açıkladı.


DİĞER MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, motorlu taşıtlar vergisi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan motorlu taşıtlar vergisi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.