Bir araç satın aldığınızda araca ödediğiniz bedelin yanında her sene farklı masrafları da ödemek durumunda kalmaktasınız. Bu ödemelerden bir tanesi de Motorlu Taşıtlar Vergisi yani kısaca bilinen adıyla MTV’dir. Motorlu Taşıtlar Vergisi, Karayolları Trafik Kanununa istinaden, trafik şubelerine kayıtlı olan motorlu taşıtlardan alınmakta olan bir vergi türüdür. Biri Ocak birisi de Temmuz ayı olmak üzere yılda iki kere ödenmektedir.  Araçların silindir hacimlerine ve yaşlarına istinaden ödeyecek oldukları MTV miktarları da değişmektedir. Kuşkusuz her araç sahibi bu miktarı ödemek durumundadır. Fakat herhangi bir sebepten dolayı Motorlu Taşıtlar Vergisi ödenmezse ya da geç ödenirse ne olur?

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Ödememe Cezası Nedir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi her sene yılda iki kere ödenmek zorundadır. Şayet herhangi bir sebepten dolayı bu ödemeyi gerçekleştirmezseniz faiz işlemeye başlar. Yani ödemeniz gereken tutarın üzerine her ay %2,5 oranında gecikme zammı uygulanır. Uzun süre yapılmayan ödemeleriniz varsa da bu kez devreye Maliye Bakanlığı girmektedir. Maliye tarafınıza bu hususta bir uyarı mektubu iletir ve ödemelerinizi gerçekleştirmeniz istenir. Bu uyarı sonucunda da herhangi bir ödeme gerçekleştirilmezse banka hesaplarınıza haciz konulabilir. Ayrıca verginin tahsil edilmesi adına vergi dairesince araca haciz işlemi uygulanabilir. Bu gibi durumlara düşmemek adına ödeme zamanı geldiğinde ödemelerimizi gerçekleştirmeliyiz.



Bu yazımızda MTV ödenmezse araç bağlanır mı, ne olur, MTV zamanında ödenmezse, MTV borcu ödenmezse ne olur, MTV gecikme cezası ne kadardır, MTV ödememe cezası nedir gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan Güncel Motorlu Taşıtlar Vergisi Tutarları hakkında bilgi alabilirsiniz.


DİĞER MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, motorlu taşıtlar vergisi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan motorlu taşıtlar vergisi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.