Bir aracın masrafı sadece aracı satın almakla bitmez. Araç satın aldığınızda karşınıza çeşitli masraflar da çıkmaktadır. MTV ödemesi, trafik sigortası ödemesi gibi çeşitli kalemlerde her sene belirli dönemlerde sizden tahsil eden tutarları da ödemekle yükümlüsünüz.  Araç sahipleri her sene yılda iki dönem, eşit tutarlarda Motorlu Taşıt Vergisi yani MTV ödemek durumundadır. Peki nedir bu MTV?

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Nedir?

Motorlu taşıtlar vergisi, Karayolları Trafik Kanunu’na göre trafik şube veya bürolarına kayıt ve tescil edilmiş bulunan motorlu kara taşıtları; Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne kayıt ve tescil edilmiş olan uçak ve helikopterler, liman veya belediye siciline kayıt ve tescil edilmiş olan motorlu deniz taşıtlarının tabi olduğu vergilendirmedir.Motorlu Taşıtlar Vergisi her sene Ocak ve Temmuz aylarında ödenmektedir.  Bu MTV miktarı hesaplanırken, aracın cinsi, aracın yaşı ve silindir hacmi gibi etkenler dikkate alınmaktadır.  Her sene başında ne kadar MTV ödeneceği açıklanmaktadır. Daha sonra bu miktar vergi dairelerine, anlaşmalı bankalara veya İnternet üzerinden GİB İnternet sitesine yatırılmaktadır. Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemelerinde belirli kavramlar bulunmaktadır.

Motorlu Taşıtlar Vergisini Kim Öder?

Motorlu Taşıtlar Vergisine tabi olan taşıtlar bulunmaktadır. Otomobil, motosiklet, minibüs, otobüs, kaptıkaçtı, arazi taşıtları, panel van, motorlu karavan, kamyonet, kamyon, çekici gibi motorlu taşıtlar MTV ödemek zorundadırlar. Ancak MTV ödemesi yapmayan bazı istisnai durumlar vardır. Bunları aşağıda belirttik.

Hangi Araçlar İçin Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödenmez?

  • Sosyal güvenlik kurumları ile il özel idareleri, genel ve özel bütçeli idareler, belediyeler, köy tüzel kişilikleri ve Türkiye Kızılay Derneği adına kayıt ve tescil edilen taşıtlar,
  • Karşılıklı olmak şartı ile, yabancı devletlerin Türkiye’de bulunan elçilik ve konsoloslukları ile elçi, maslahatgüzar ve konsoloslarına, elçilik ve konsolosluk memurlarına ait taşıtlar,
  • Sakatlık dereceleri %90 ve daha fazla olan malul ve engellilerin adlarına kayıtlı taşıtlar ile diğer malul ve engellilerin, bu durumlarına uygun hale getirilmiş özel tertibatlı taşıtlar,
  • Aracın geçmiş döneme ait borcu olmaması kaydıyla hurda halinde olan araçlar.

MTV ödemekle yükümlü değildirler. Bu araçlardan MTV tahsil edilmemektedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödenmezse Ne Olur?

Şayet Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme zamanlarını geçirmeniz durumunda faiz işlemeye başlayacaktır. Yani ödeyeceğiniz tutarın üzerine her bir aylık gecikme için %2.5 gecikme zammı eklenir. Bu sebepten dolayı Ocak ve Temmuz aylarında olan ödeme zamanlarını kaçırmamanız gerekmektedir. Şayet hiç ödeme yapmadıysanız bu sefer de Maliye Bakanlığı tarafınıza bir uyarı mektubu iletir. Bu uyarının sonunda da herhangi bir ödeme işlemi gerçekleştirilmez ise, banka hesaplarınıza haciz konulabilir. Ayrıca verginin tahsil edilmesi adına vergi dairesince araca haciz konulabilir. Bu duruma düşmemek adına araç vergimizi zamanında ödemek gerekmektedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi nereye ödenir

Motorlu Taşıtlar Vergisi Gider Yazılır Mı?

Motorlu Taşıtlar Vergisi gider yazılması sadece oto kiralama işi ile uğraşanlara tanınmış bir haktır. Harici olarak taksiciler, sürücü kursları ve benzeri işletmeler ne yazık ki gider olarak MTV ödemelerini gösteremezler.

Her sene iki kere ödemek durumunda bulunulan Motorlu Taşıtlar Vergisi hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, motorlu taşıtlar vergisi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan motorlu taşıtlar vergisi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.