Motorlu Taşıtlar Vergisi ( MTV ) Ne Zaman Yatırılır?

Araç satın aldığınızda bunun yanında her sene belirli kalemleri de ödemekle yükümlü oluyorsunuz. Bu ödemelerden bir tanesi de yılda iki kez ödenen Motorlu Taşıtlar Vergisi yani MTV ödemesidir. MTV araçlardan alınan bir çeşit vergi çeşididir ve aracın silindir hacmine, yaşına ve aracın cinsine göre değişiklik göstermektedir. Ödenecek olan miktar her sene değişiklik göstermektedir. Güncel olarak ne kadar MTV ödemeniz gerektiğini öğrenmek için hemen TIKLAYIN. Peki her sene ödemeniz gereken bu tutar yani MTV ne zaman ödenir? Son ödene tarihi ne zamandır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi ( MTV ) Ne Zaman Ödenir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi her sene yılda iki eşit taksit halinde ödenmektedir. 1. taksit olan ilk ödeme Ocak ayında, 2. taksit olan diğer ödeme ise Temmuz ayında ödenmektedir.  Birinci taksit ödemeleri 1 Ocak tarihinden itibaren başlamakta ve 1 Şubat tarihine kadar devam etmektedir. İkinci taksit ödemeleri ise 1 Temmuz tarihinde başlayıp, 1 Ağustos tarihine kadar devam etmektedir. Araç sahipleri ödemelerini bu tarihler arasında gerçekleştirebilmektedirler. Araç sahipleri ödemelerini PTT, anlaşmalı bankalar, vergi daireleri ve Gelir İdaresi Başkanlığı yani GİB internet adresi üzerinden kredi kartı ile ödeyebilmektedirler. Bazı zamanlarda GİB, son ödeme tarihi konusunda bir açıklama yayınlamakta ve son ödeme tarihini ileri bir zaman dilimine alabilmektedir. Bu durumda www.devlette.com olarak gerekli bilgilendirmeyi değerli okurlarımıza aktaracağız. Bu sebepten MTV hakkında gelişmeleri kaçırmamak adına sosyal ağlardan bizleri takip edebilirsiniz.Araç sahiplerini ödemelerini belirtmiş olduğumuz tarihler arasında gerçekleştirmez ise her ay için ödemedikleri tutara faiz işler. Daha sonra ödeme yapmak istediklerinde de cezalı, yani faizli olarak ödemek zorunda kalırlar. Uzun süre ödeme yapmayan bireylere ise Maliye Bakanlığı uyarı göndermekte ve ödemelerini yapmalarını hatırlatmaktadır. Bu uyarıya rağmen borcunu ödemeyenlerin hesaplarına ve/veya araçları üzerine haciz işlemi yapılabilinir. Bu sebepten dolayı, bu duruma düşmemek adına Motorlu Taşıtlar Vergisi borçlarımızı zamanında ödememiz gerekmektedir. Nasıl MTV ödeyebileceğinizi öğrenmek için ise hemen TIKLAYIN.

 

 


DİĞER MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, motorlu taşıtlar vergisi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan motorlu taşıtlar vergisi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.