Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Nasıl Ödenir?

Günümüzde ulaşım sorunları nüfus ile birlikte artış içerisine girmiştir. Bu bağlamda çoğu kişi bireysel araçlanma yoluna giderek, trafikte daha az zaman harcama yolunu seçmiştir. Araç fiyatları her geçen gün artmaktadır ancak araç sahiplerinin tek ödemesi gereken rakam aracın fiyatı değildir. Araç sahipleri ayrıca aracı satın aldıktan sonra da belirli ücretler ödemekle yükümlüdür. Bu ücretlerden bir tanesi de Motorlu Taşıtlar Vergisi yani MTV ödemesidir. Motorlu Taşıtlar Vergisi her sene yılda 2 eşit taksit halinde araç sahiplerinden tahsil edilen bir vergidir. Bir önceki yazımızda MTV nedir detaylı olarak anlatmıştık. Bu yazımızda okurların en çok merak ettikleri konuların başında yer alan Motorlu Taşıtlar Vergisi nereye ödenir? Nasıl ödenir? konularına değineceğiz. Gelmektedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Nereye Ödenir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi her sene Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere 2 eşit taksit halinde ödenmektedir. Dileyen vatandaşlar tek seferde de MTV ödemelerini gerçekleştirebilmektedir. Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesi yapmak isteyen bireylerin birçok tercihi bulunmaktadır. Motorlu Taşıtlar Vergisi anlaşmalı PTT veya bankalar üzerinden, Gelir İdaresi Başkanlığı yani GİB İnternet sitesi üzerinden ve vergi daireleri üzerinden ödenebilmektedir. Dilediğiniz yolu seçerek anında MTV ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.Vergi dairelerine giderek araç plakanızı söylemeniz durumunda vergi borcunuz gözükmekte ve ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.  Gelir İdaresi Başkanlığı yani GİB üzerinden kredi kartı ile ödeme yapmak için ise vermiş olduğumuz bağlantıya tıklamanız gerekmektedir.

Kredi Kartı İle GİB MTV Ödemesi İçin TIKLAYIN

Açılan pencerede plakanız, kimlik numaranız ve tescil tarihi gibi alanları doğru ve eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Ardından TAMAM butonuna basarak güncel borcunuza ulaşabilir ve kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

Bankalar aracılığıyla da MTV ödemesini gerçekleştirmeniz mümkündür. Günümüzde çoğu banka vergi tahsili ile yetkilendirilmiş durumdadır. Şayet online bankacılık kullanıyorsanız, giriş yaparak bu ödemenize ulaşabilir ve anında ödeyebilirsiniz. Aynı şekilde bankaların şubelerinden de ödeme yapmanız mümkündür.

Gecikmiş Motorlu Taşıtlar Vergisi Borcu Nereye Ödenir?

Vadesi geçmiş vergi borçlarının ödenmesi için de yine aynı yöntemleri kullanabilir. Bankalar üzerinde veya GİB üzerinde güncel tutar hesaplanarak size yansıtılacaktır. Bu şekilde güncel borcunuzu görmenizin ardından anında ödeme yapabilirsiniz.

MTV Ödemesi Yapılan Bankalar Hangileridir?

Akbank, Aktif Yatırım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, AlternatifBank, AnadoluBank, Arap Türk Bankası, Citibank, Denizbank, Burgan Bank, Fibabanka, Finansbank, HSBC Bank, ICBC Turkey Bank, İNG Bank, Kuvettürk Katılım Bankası, Odea Bank, Şekerbank, Ziraat Bankası, Turkishbank, Turkland Bank, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası,  Türkiye Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Katılım Bankası üzerinden MTV ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

MTV Ödememe Cezası Nedir?

Şayet motorlu taşıtlar vergisi borcunuzu zamanında ödemezseniz her ay borcunuza ek olarak faiz işleyecektir. Yine uzun süre ödeme yapmamamız durumunda da Maliye Bakanlığı tarafınıza ödeme yapmanız gerektiğine dair bir ihtar yazısı gönderecektir. Bunun akabinde de ödeme yapılmazsa banka hesaplarınıza ve aracınıza haciz işlemi başlatılabilir. Bu sebepten dolayı Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemelerimizi zamanında yapmamız gerekmektedir. Güncel olarak ne kadar MTV ödemesi yapacağınızı öğrenmek için hemen TIKLAYIN.


DİĞER MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, motorlu taşıtlar vergisi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan motorlu taşıtlar vergisi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.