Perakende sektörü ülkemizde en çok istihdam yaratan sektörlerin başında yer almaktadır. Ülkemizde yapılan araştırmalar neticesinde 1 milyondan fazla kişinin bu sektörde istihdam edildiği bilinmektedir. Perakende sektörünün olmazsa olmaz elemanlarından bir tanesi ise satış destek elemanı yani diğer adı ile mörş veya merchandiser elemandır. Peki kimdir bu mörş?

Mörş (merchandiser) nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Mörş, pazarlama ve perakendecilik sektörünün en kilit mesleklerinden bir tanesidir. Doğru kişilerle iyi bir planlama çerçevesinde yapıldığında satışlarda ciddi farklılıklar görülür. Bu yüzden perakende sektöründe bulunan şirketler sık sık mörş alımları gerçekleştirirler. Merchandiser yani mörş, market ve diğer satış noktalarını ziyaret eden, firmaların ürünlerinden hangilerinin markette bulunduğunu, hangilerinin tükendiğini çıkartan, etiket fiyatlarını ve raf dizaynını gerçekleştiren kişilere denilmektedir. Örneğin bir cips ürünü olsun. Bunun satışının gerçekleştikten sonra ilgili mağazada reyonun yeri ve stoğunun olup olmadığının kontrolü satış destek elemanı tarafından yapılır. Ülkemizde neredeyse tüm tedarikçi firmalar müşterilerine mörş desteği sağlamaktadır.Merchandiser yani mörş elemanı belirli aralıklarla ürünlerin satıldığı markete uğrar ve kontrolünü yapar. Olmayan ürünlerin listesini çıkarır ve yeni ürünlerin mağazaya ulaşmasını sağlar. Genel olarak yalnız çalışan bu kişiler, kendilerine tahsis edilen araçlarla mağaza mağaza dolaşırlar.

Mörş olma şartları nelerdir?

Mörş alımı ilanlarını devlette.com olarak detaylı bir şekilde inceledik. Bunun sonucunda her ilanda farklılık gösterse de genel olarak aşağıdaki şartlar adaylardan aranmaktadır.

  • En az lise mezunu olmak,
  • İletişim becerisi yüksek olmak,
  • Planlı ve programlı çalışabilmek,
  • Araç kullanabilmek ve ehliyet sahibi olmak,

Zaman yönetimi olan ve sorun çözme becerileri gelişmiş olan kimseler mörş olarak çalışabilmektedirler.

Mörş (merchandiser) nasıl olunur?

Ülkemizde perakende sektöründe faaliyet gösteren çok sayıda firma düzenli olarak mörş alımı gerçekleştirmektedir. Sizler de çeşitli kariyer portallarından ve sitemiz üzerinden bu ilanlara ulaşabilirsiniz. Sitemiz üzerinde arama kısmına Mörş ya da Merchandiser yazmanız yeterlidir. Karşınıza Coca Cola, Pınar, Efes Pilsen, Pepsi, Ülker, Pınar Süt, Nestle, Tuborg, Dr Oetker, Unilever, Tadım, Turkcell, Sarelle, Şölen, Torku gibi firmaların ilanları çıkacaktır.

Mörş çalışma saatleri nasıldır?

Mörş yani merchandiser olarak çalışan kişiler genel olarak haftanın 6 günü ve sabah saat 09:00 ile akşam saat 18:00 saatleri arasında çalışmaktadır. İşleri zor ve yorucudur. Düzenli olarak takip ve kontrol etmekle, düzenlemekle uğraşmaktadırlar.

Bu yazımızda mörş elemanı ne demek, merchandiser nasıl olunur, mörş görev tanımı ile mörş olmak istiyorum nasıl olurum hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan Mörş Maaşları hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER MÖRŞ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, mörş konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan mörş duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.