Perakende sektörü ülkemizde her geçen gün gelişmektedir. Bu sektörün gelişmesi ile sektörde istihdam edilen kişi sayısı artmakta ve her geçen gün ihtiyaçlar sebebi ile yeni meslek dalları ortaya çıkmaktadır. Son dönemde popülaritesini arttıran bu meslek dallarından bir tanesi de mörştür. Peki mörş kimdir, ne iş yaparlar, nasıl olunur?

Mörş nedir, ne demektir, kimdir?

Market ve diğer satış noktalarını düzenli olarak ziyaret eden, bağlı bulunduğu firmanın ürünlerinin var-yoklarını çıkartan, etiket ve raf dizaynı yapan kimselere mörş denilmektedir. Örneğin bir süpürge markası a olsun o markanın satış yapılacak yerlere dağılımından sonra o mağazadaki reyonun yerinin satış çizelgesinin malın devamlılığının kontrolünü yapan kişiye denir. Satış destek elemanı ya da Merchandiser olarak da bilinmektedir. Günümüzde neredeyse büyün perakende sektöründe yer alan tedarikçi firmalar, müşterilerine yani marketlere mörş desteği sağlamaktadır. Firmalar ürünlerinin raflarda yok satmaması, dizilişlerinin bozulmadan satışını mörş elemanı sağlamaktadır.Mörş elemanları düzenli olarak çalıştığı firmanın ürünlerinin satıldığı marketlere uğrayarak ürünlerin kontrolünü gerçekleştirir. Olmayan bitmiş ürünlerin listesini çıkartır ve yeni siparişleri getirir. Genel olarak mörş elemanları yalnız çalışmaktadır. Kendisine tahsis edilmiş aracı ile mağaza ziyaretleri gerçekleştirir.

Mörş nasıl olunur, olma şartları nelerdir?

Mörş olmak için spesifik bir şart bulunmasa da ilanları incelediğimizde en çok ehliyetli kişiler arandığını görmekteyiz. Bunun dışında genel olarak;

  • En az lise düzeyinde eğitimini tamamlamış,
  • İletişim becerisi yüksek,
  • Planlı ve programlı çalışan,
  • Sorumluluk sahibi,
  • Aktif olarak araç kullanabilen,
  • Kişisel gelişimine önem veren,
  • Zaman yönetimi olan,
  • Ehliyeti olan,
  • Sorun çözme becerileri gelişmiş ve çözüm odaklı çalışma yaklaşımına sahip,

şartlarını sağlayan kişiler mörş olarak görev yapabilirler. Bunun için çeşitli kariyer portallarından ilanları inceleyerek başvurunuzu yapabilirsiniz.  Coca Cola, Henkel, Pepsi, Ülker, Şölen, Nestle, Efes Pilsen, JTİ, Pınar Süt, Dr Oetker, Tuborg gibi çok sayıda firma mörş elemanları istihdam etmektedir.

Mörş ne kadar maaş alır, maaşı ne kadardır?

Mörş elemanları genel olarak asgari ücret dolaylarında maaş almaktadırlar. Maaşları 2 bin TL ile 3 Bin TL arasında değişkenlik göstermektedir. Ancak bazı firmalar mörş elemanlarının yapmış oldukları anlaşmalar neticesinde prim de vermektedir. Bu doğrultuda maaşlarınız yükselebilmektedir.

Bu yazımızda mörş olarak çalışmak, mörş kelimesinin tanımı, Türkçesi ile mörş olma şartları nelerdir detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER MÖRŞ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, mörş konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan mörş duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.