Milli Yas ( Ulusal Yas ) Nedir?

Milli yas veya ulusal yas, bir ülke halkının büyük çoğunluğu tarafından yerine getirilen yas tutma ve anma eylemlerinin gerçekleştirildiği gündür. Bu günler, o ülkeden veya başka bir yerden önemli bir kişinin veya kişilerin vefatı veya bunların ölüm yıl dönümü sebebi ile hükümetler tarafından ilan edilmektedir. Ayrıca bir ülkede gerçekleşen terör saldırısı, doğal afet, facia, savaş, kaza gibi sebeplerin sonrasında da milli yas ilan edilebilmektedir. Milli yas sürecince bayraklar yarıya indirilir.

Ulusal Yas İlan Edildi Mi?

Ülkemiz dün aşağılık bir terör saldırısı ile karşı karşıya geldi. Akabinde çok sayıda vatandaşımız şehit olurken, bir o kadar vatandaşımız da yaralandı. İstanbul’da meydana gelen bu saldırı sebebi ile hükümet acil şekilde toplandı ve saldırının sebepleri ve sonuçları detaylı bir şekilde ele alındı. Toplantı sonrasında ise milli yas kararı çıktı. Buna göre 1 gün süre ile yani 11 Aralık günü milli yas veya diğer adıyla ulusal yas ilan edildi.Milli Yas Kim Tarafından İlan Edilir?

Milli yas ilan etme yetkisi kime aittir oldukça merak edilen soruların başında yer alıyor. Milli yas ilan etme yetkisi hükümetlerde bulunmaktadır. Mevcut hükümet milli yas ilan edilip, edilmeyeceğine kadar verir.  Milli yas kararı, Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürlüğünün teklifi üzerine Başbakanlık’ta yapılan değerlendirmenin ardından gerekli görülmesi halinde alınıyor.

Milli Yasta Neler Yapılmaz?

Milli yas sürecince bayraklar yarıya indirilmekte ve varsa kutlamalar iptal edilmektedir.  Ayrıca TBMM ulusal yas sürecince çalışmamaktadır. Yani Türkiye Büyük Millet Meclisi ulusal yas sürecince hiçbir faaliyet göstermez.  Bu sebepten dolayı milli yas bir bakıma simgesel olarak yas tutulması anlamına geliyor. Vatandaşların uymak zorunda olduğu kurallar bulunmasa da bu süreçte varsa düğün, eğlence gibi aktivitelerin milli yas sürecince ertelenmesi, ulusun duyduğu saygıyı gösterme açısından önemlidir.

Milli Yas Hangi Durumlarda İlan Edilir?

Türkiye’de milli yas, 2893 sayılı Türk Bayrağı Kanunu’nun 24. maddesi hükümlerine göre Başbakanlık tarafından ilan ediliyor. Örneğin 10 Kasım günü yani Atatürk’ün vefat ettiği gün bayraklar yarıya indirilmektedir. Yasada 10 Kasım günleri haricinde milli yas ilan edilmesi şeklinde madde bulunmaktadır. Bu sebepten 10 Kasım günü haricinde yaşanan kaza, terör saldırısı, önemli kişilerin vefatı gibi sebeplerde milli yas ilan edilebilir.

Ülkemizde İlan Edilen Milli Yaslar

Ülkemizde daha önce 11 Eylül Saldırıları, Akara Saldırısı, Soma Faciası gibi facialar sebebiyle veya Turgut Özal’ın vefatı, Süleyman Demirel’in vefatı gibi sebeplerden çok kez milli yas ilan edilmiştir. Ülkemizde ilan edilen milli yaslar ve sebepleri aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Ölümü : Ulu önderimizin ölümü sebebi ile her sene 10 Kasım günü ulusal yas ilan edilmekte ve bayraklar yarıya indirilmektedir.

İsmet İnönü’nün Ölümü : İkinci Cumhurbaşkanı olan İsmet İnönü vefat ettiği zaman ülkemizde milli yas ilan edilmiştir.

Ayetullah Humeyni’nin Vefatı : İran İslam Devrimi’nin Ruhani lideri olan Ayetullah Humeyni vefat ettiği zaman ülkemizde ulusal yas ilan edilmiş ve bayraklar yarıya indirilmiştir.

Turgut Özal’ın Ölümü : Sekizinci Cumhurbaşkanı olan Turgut Özal vefat ettiğinde 5 gün süre ile ulusal yas ilan edildi.

11 Eylül Saldırısı : Amerika’da meydana gelen 11 Eylül saldırısının ardından ülkemizde 1 gün süre ile ulusal yas ilan edilmiştir.

Papa 2. Jean Paul’un Ölümü : Papa’nın ölümünün ardından ülkemizde ulusal yas ilan edilmiştir.

Japonya Depremi ve Tsunami : 2011 yılında Japonya’da meydana gelen deprem sonrasında hayatını kaybedenler için ülkemizde  mili yas ilan edilmiştir.

Rauf Denktaş’ın Ölümü : KKTC Cumhurbaşkanı olan Rauf Denktaş vefat ettiğinde ülkemizde 4 gün süre ile milli yas ilan edilmiştir.

Soma Maden Faciası : Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen maden kazasının ardından ölen 301 işçimiz için üç günlük milli yas ilan edilmiştir.

Koruyucu Hat Operasyonu : İsrail tarafından Gazze’ye düzenlenen ve 1800’den fazla Filistinlinin ölümü ile sonuçlanan Koruyucu Hat Operasyonu’nun ardından ülkemizde 3 günlük milli yas ilan edilmiştir.

Taliban’ın Peşaver Kentine Saldırması: Pakistan’da Taliban’ın Peşaver kentinde düzenlediği saldırıda ölen 145 kişinin ardından ülkemizde 1 günlük ulusal yas ilan edilmiştir.

Abdullah Bin Abdülaziz El Suud’un Ölümü: Suudi Kralının ölümünün ardından bir günlük ulusal yas ilan edilmişti.

Süleyman Demirel’in Vefatı : Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel vefat ettiğinde ülkemizde üç gün süre ile milli yas ilan edilmişti.

Ankara Katliamı : Ankara’da düzenlenen Emek, Barış ve Demokrasi mitinginde yaşanan terör saldırısı sebebiyle ölen 97 vatandaşımız için üç günlük milli yas ilan edilmişti.

İstanbul’da Yaşanan Terör Olayı : Son olarak da dün İstanbul ilinde yaşanan terör saldırıları sebebiyle hayatını kaybeden vatandaşlarımız ve yaralanan yurttaşlarımız için 1 gün süre ile ulusal yas ilan edilmiştir.

İsrail Askerlerince Çok Sayıda Filistinlinin Katledilmesi Sebebi İle : Kudüs’te Yaşanan Kudüs’te Amerikan Büyükelçiliği’nin açılmasından dolayı gerçekleştirilen protestolarda, İsrail askerlerinin ateş açması sonucu 55’i aşkın kişi yaşamını yitirmesi ve binlerce kişinin de yaralanması sonucu 3 gün süre ile ulusal yas ilan edildi.

Yukarıdaki listede çok sayıda terör saldırısı üzücü olay bulunmaktadır. Bu listenin daha da uzamaması ve ülkemizin daha fazla acıya tanıklık etmemesi en büyük dileğimizdir. Milli yas hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER MİLLİ YAS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, milli yas konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan milli yas duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.