Milli Savunma Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Savunma Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet göstereceği bir eğitim kurumudur. Milli Savunma Üniversitesi içerisinde Kara Harp Okulu, Hava Harp Okulu ve Deniz Harp Okulu barınacaktır. Ülkemizin 15 Temmuz gecesi yaşamış olduğu darbe teşebbüsünün ardından, olayın tekrar yaşanmaması için tüm askeri okulların kapatılarak yerine açılmıştır. Askeri liseden mezun olmanıza gerek kalmadan, başvuru şartlarını sağlamanız durumunda girebileceğiniz bir yükseköğretim kurumudur.

Milli Savunma Üniversitesi’ne Nasıl Girerim?

Milli Savunma Üniversitesi’nin kurulmasına dair karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Milli Savunma Üniversitesi Ankara‘da kurulacak. Kararın ardından gerekli yer belirleme çalışmalarının yapılması ile beraber yükseköğretim kurumunun kurulması işlemleri gerçekleştirildi ve internet sitesi açıldı. Bu doğrultuda Milli Savunma Üniversitesi yeni öğrenci alımları için ilan yayınlanamaktadır. Tüm bu iş ilanları www.devlette.com adresimiz üzerinde yer bulmaktadır. Bizleri sosyal ağlardan takip ederek, üniversite tarafından yayınlanan veya yayınlanacak olan ilanları görebilir ve bunlara başvuru yapabilirsiniz.Milli Savunma Üniversitesi Tarihçesi

Türk Silahlı Kuvvetlerinin astsubay ve subay ihtiyacını karşılayan Heybeliada Deniz Lisesi, Işıklar Askeri Hava Lisesi, Kuleli Askeri Lisesi, Maltepe Askeri Lisesi ile astsubay hazırlama okulları ve Harp Akademileri 31 Temmuz 2016 tarihinde yürürlüğe giren kanun hükmünde kararname ile kapatılmış ve tüm öğrencilerin ilgili kurumlar ile ilişkileri kesilmiştir. 31 Temmuz 2016 tarihinde yayınlanan aynı kararname ile bu okulların kapanmasıyla oluşacak subay ihtiyacını karşılayan öğretim kurumu boşluğunu doldurmak amacıyla ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeylerinde eğitim verecek olan Milli Savunma Üniversitesi kurulmuştur.

Milli Savunma Üniversitesi Akademik Yapısı

Üniversitenin önlisans ve lisans eğitimleri daha öncesinde Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı olan ancak üniversitenin kuruluşundan sonra kendisine bağlanan astsubay meslek yüksekokulları ile harp okulları kanalıyla verilmekte olup lisansüstü programlar ileride kurulacak olan enstitüler aracılığıyla verilecektir.

Üniversitenin önlisans eğitimi Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu, Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu, Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksekokulu ve Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu; lisans eğitimi Deniz Harp Okulu, Hava Harp Okulu ve Kara Harp Okulu tarafından verilmektedir.

Milli Savunma Üniversitesi İdari Yapısı

Üniversite rektörü milli savunma bakanının önerisi ve başbakanın onayı ile üç aday arasından cumhurbaşkanı tarafından seçilmektedir.Rektör yardımcıları da en fazla dört kişi olmak üzere milli savunma bakanı tarafından atanmaktadır. Üniversite teşkilatı ise Bakanlar Kurulu kararıyla daha sonra oluşturulacaktır.

Enstitü müdürleri milli savunma bakanı tarafından atanmakta, enstitülerin alt birimleri ise rektörün teklifi üzerine yine Milli Savunma Bakanlığınca oluşturulmaktadır. Enstitülerin işleyişi ve diğer hususlar da Milli Savunma Bakanlığı tarafından çıkarılan yönetmelikle düzenlenmektedir. Harp okulları ile astsubay meslek yüksekokulları ise üniversite yönetiminin denetiminde kendi özel kanunlarına göre faaliyet göstermektedir.

Milli Savunma Üniversitesi Taban Puanları

Gerekli kurum ve kuruluşlardan yapılacak olan açıklamadan sonra burada yer alacak.

Milli Savunma Üniversitesi Öğrenci Alımı

Kurumlardan açıklama bekleniyor.

Milli Savunma Üniversitesi Başvuru Şartları Hakkında Açıklama İçin TIKLAYIN


DİĞER Milli Savunma Üniversitesi HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, milli savunma üniversitesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan milli savunma üniversitesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.