Milli Eğitim Bakanlığı ya da bilinen kısa adı ile MEB, yayınlamış olduğu iş ilanı kapsamında çok sayıda personel alımı yapacağını açıkladı. MEB personel alımı ilanı kapsamında 1012 engelli personel alımı ve 528 eski hükümlü personel alımı olmak üzere toplam 1540 personel alımı gerçekleştirecektir. İlan kapsamında aşçı, bulaşıkçı, boyacı gibi çok sayıda kadro ve pozisyonda alım gerçekleştirecektir. Adaylar ilana 17 Eylül 2018 tarihine kadar iş başvurusu yapabileceklerdir. Adaylarda aranan başvuru şartları, başvuru formu ve başvuru tarihleri ile ilana dair diğer detaylı bilgiler yazımız devamında yer almaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı Bin 540 Personel Alımı İlanı 2018

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı merkez ve taşra teşkilatı birimlerinde sürekli işçi kadrolarında çalıştırılmak üzere işçi alımı yapılacaktır.Özel Şartlar

 • Türk vatandaşı olmak.
 • 18 yaşını doldurmuş olmak.
 • Affa uğramış olsalar dahi devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, cinsel saldırı veya çocuğun cinsel istismarı suçlarından mahkum olmamak.
 • Özel kanun veya diğer mevzuatında yer alan şartları taşımak.
 • Yaptırılacak arşiv araştırması olumlu sonuçlanmak.
 • Her aday, İŞKUR’da yayınlanan listede bir işyeri ve bir meslek koluna başvurabilir.
 • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almamak.
 • Sınavda başarılı olan adayların, çalıştırılacağı meslek kolunda çalışmasında sakınca olmadığına dair durumunu sağlık raporu ile belgelendirmek.
 • İşe alınanlarda deneme süresi 30 gündür.
 • Talep şartlarını taşımadığı sonradan anlaşılan başvurular, ilan-sınav sürecinin her aşamasında reddedilebilecektir.
 • Diğer hususlarda ilgili mevzuat/yönetmelik hükümlerine göre hareket edilir.
 • Vardiyalı veya dönüşümlü çalışmaya engel durumu olmamak
 • Herhangi bir meslek için işe alınan işçi, işin veya iş yerinin gerektirdiği durumlarda, mümkün olduğunca işçinin sahip olduğu bilgi, beceri, ehliyet veya belge de dikkate alınarak diğer iş veya alanlarda da çalıştırılabilir.
 • Bu ilanla işe alınan işçiler 5 yıl süresince il dışı nakil talebinde bulunamazlar.

Sözlü Sınav ve Kura İşlemleri

Sözlü sınav yeri ve tarihleri, Ankara iş yerleri için MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünün, illerde ise İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin internet sayfalarından, kapıya asılan duyurulardan veya cep telefonlarına gönderilen mesajlardan takip edilebilecek olup, ayrıca yazılı tebligat yapılmayacaktır. Sınavlar 100 puan üzerinden %70’i EKPSS puanı, %30 ‘u sözlü sınav puanı olacak şekilde değerlendirilir. Sınav kurulunca, açık iş sayısı kadar asıl, bir o kadar da yedek üye belirlenir. İşe başlamayanlar ile deneme süresi içerisinde işten ayrılanların yerine, yedek listenin ilk sırasından başlayarak yerleştirme yapılır. Asıl ve yedek üyeler bu maddenin birinci fıkrasındaki usule göre ilan edilir. Sözlü sınav, adayların işgal edecekleri görevlerle ilgili konulara ve eğitim düzeylerine uygun olarak yapılacaktır. Kura usulü ile işe alımlarda da sözlü sınav gibi duyuru yapılır. Kura çekimi, mevzuatına uygun olarak noter huzurunda çekilir. Açık iş sayısı kadar asıl ve aynı sayıda yedek aday belirlenir. Sonuç, sözlü sınavda olduğu şekilde ilan edilir. Uygulamalı sınav yapılması gereken durumlarda esas ve usuller sınav kurulunca belirlenir. Bu ilanla işe alınan işçiler 5 yıl süresince il dışı nakil talebinde bulunamazlar.

Sözlü Sınav İçin Belge Teslim İşlemleri

İŞKUR tarafından sözlü sınav için gönderilen adaylar, aşağıda belirtilen belgeleri başvuru yapılan ildeki il milli eğitim müdürlüğüne elden teslim edecekler , belge vermeyen veya eksik belgesi olanlar sözlü sınava alınmayacaktır.

Belgeler:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi.
 • TCKN’lu adli sicil kaydı.
 • Öğrenim belgesi fotokopisi.
 • Geçerli döneme ait KPSS sonuç belgesi fotokopisi.
 • Teknik işler, aşçılık, kalorifercilik ve şoförlük gibi görevler için, yetkili kurumlardan alınmış diploma, ehliyet, sertifika ve belgeler.
 • Kurum tarafından istenen diğer belgeler.

Genel Başvuru Şartları

Talep şartlarına durumu uyan adaylar, ilanın yayınlandığı tarihten itibaren 10 gün içerisinde herhangi bir İŞKUR İl Müdürlüğüne/Hizmet Merkezine şahsen veya www.iskur.gov.tr internet adresi üzerinden başvuru yapabilirler.

Gerçeğe aykırı belge verenlerin ya da beyanda bulunanların başvurusunun geçersiz hale getirilmesi, işe alınması işleminin iptaline ilişkin Kurumun ve talep sahibi kamu kurum ve kuruluşunun yasal işlem yapma hakkı saklıdır. Taleplere 2016 veya 2018 (tercihine göre) Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS )puanı olan adayların başvuruları kabul edilecektir. Taleplere başvuru yapan ve nihai listede yer alan adaylar, eğitim durumu, öncelik durumu, yabancı dil vb. koşulları taşıyıp taşımadıklarını yazılı veya sözlü sınavdan önce talebi veren kamu kurum ve kuruluşuna ibraz etmek zorundadır.

Son müracaat tarihi resmi tatile rastladığında bir sonraki iş günü başvurular kabul edilecektir. Müracaat tarihleri çakışan, aynı kamu kurum ve kuruluşunun birden fazla işgücü talebine durumu uyan iş arayanın, tercihi doğrultusunda sadece bir talebe müracaatı kabul edilecektir. Merkezi sınav uygulanmayacak kişilerden (önceliklilerden) müracaat eden adaylar içerisinden öncelik belge tarihlerine göre talep sayısının üç katını geçmeyecek şekilde isim ve adresleri ile durumlarını açıklayıcı bilgi talep sahibi kamu kurum ve kuruluşuna bildirilecektir. Bu durumlarını belgeleyemeyenler veya yanlış beyanda bulunanlar nihai listeden çıkarılarak sıralamada yer alan diğer kişiler listelere dahil edilecektir. Öncelik hakkına sahip olanlardan, başvuruda bulundukları sürekli veya geçici işgücü talebine işverence davet edildikleri halde mücbir sebepler dışında icabet etmeyen, sınava katılmayan, işi reddeden veya kamuda sürekli işçi statüsünde işe yerleşenlerin öncelik hakkı ortadan kalkar. Öncelik hakkından ikinci kez yararlanılamaz.

MeslekDeneyim (Yıl)Öğrenme Türü
Aşçı
Sınav KategorisiSınav AdıSınav Puan TürüEn Az Puan LimitiSınav Giriş Tarihi
Kamu Personel SınavlarıKPSSEKPSS0
En Az Öğrenim SeviyesiOrtaöğretim (Lise ve Dengi)
En Fazla Öğrenim SeviyesiOrtaöğretim (Lise ve Dengi)
Nitelik BaşlığıNitelik Aciklamasi
Meslek Belgeleri ve SertifikalarıAşcılık

Çalışma Adresi : MEB MERKEZ VE ANKARA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bulaşıkçı (Stevard) Alımı

Yukarıda verilen genel ve özel başvuru şartları bulaşıkçı alımı için de geçerlidir. Ayrıca adayların ilköğretim mezunu olmaları gerekmektedir.

MeslekDeneyim (Yıl)Öğrenme Türü
Bulaşıkçı (Stevard)
Kura YeriKura TarihiKura Saat Dilimi
MEB MERKEZ VE ANKARA İŞYERLERİ25.09.201814:00 – 15:00

Çalışma Adresi : MEB MERKEZ VE ANKARA İŞYERLERİ ANKARA / TÜRKİYE

İnşaat Boyacısı/Boyacı

Yukarıda verilen genel ve özel başvuru şartları boyacı alımı için de geçerlidir. Ayrıca adayların ilköğretim mezunu olmaları gerekmektedir.

MeslekDeneyim (Yıl)Öğrenme Türü
İnşaat Boyacısı/Boyacı
Kura YeriKura TarihiKura Saat Dilimi
MEB MERKEZ VE ANKARA İŞYERLERİ25.09.201814:00 – 15:00

Çalışma Adresi : MEB MERKEZ VE ANKARA İŞYERLERİ ANKARA / TÜRKİYE

Diğer tüm kadro ve pozisyonlara İŞKUR üzerinden ulaşabilirsiniz. Bunun için BURADAN İŞKUR web adresine giriş yapmalı ve akabinde Milli Eğitim Bakanlığı için arama yapmanız yeterlidir. Bu yazımızda MEB tarafından yapılacak olan çok sayıda personel alımı ilanı hakkında başvuru formu, tarihleri ve şartları hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca kurum tarafından yayınlanan tüm ilanlara Milli Eğitim Bakanlığı iş ilanları sayfasından ulaşabilirsiniz.


DİĞER PERSONEL ALIMI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, personel alımı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan personel alımı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.