Parlamenter, mebus ya da en çok kullandığımız adıyla milletvekili, bir parlamentoda oy verenleri temsil eden kişilere denilmektedir.  Milletvekilleri bağımsız olabileceği gibi ülkemizde de sıkça karşılaştığımız üzere herhangi bir siyasi partiye bağlı olabilmektedirler.  Adından da anlaşılacağı üzere milletvekilleri sadece ilin ya da bölgenin seçmenlerini değil tüm milleti temsil etmektedirler.  Peki ama milletvekili nasıl olunur? Öncelikle” milletvekili olmak için gerekli şartlar nelerdir?” bahsedelim.

Milletvekili Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Milletvekili olmak için kişilerde aranan şartlar Anayasanın 76. Maddesi ve Milletvekili Seçim Kanunu’nun 10 ile 11. Maddelerinde açıkça belirtilmiştir. Peki nedir bu şartlar? Kimler milletvekili olabilir?  • Öncelikle 25 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. 25 yaşından küçük kimseler milletvekili olamazlar.
  • Hakimler ve savcılar, yüksek yargı organı mensupları, yükseköğretim kurumlarında bulunan öğretim elemanları, yükseköğretim kurulu üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarında memur statüsünde bulunan ve yapmış oldukları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan kamu görevlileri ve silahlı kuvvetler mensupları milletvekili adayı olmak için öncelikle mesleklerinden istifa etmelidirler. Bu saymış olduğumuz meslekleri icra etmeyenler için herhangi bir istifa şartı bulunmamaktadır.
  • Ayrıca en az ilkokul mezunu olmayanlar, kısıtlı olanlar, yükümlü olduğu halde askerlik görevini yerine getirmeyenler, kamu hizmetlerinden yasaklanmış olanlar, taksirli suçlar haricinde toplam 1 veya daha fazla yıl ağır hapis cezası alanlar, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolaylı iflas gibi yüz kızartıcı suçlar ile, kaçakçılık resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma, terör eylemlerine katılma ve bunun benzeri elemleri tahrik ve teşvik suçlarının bir tanesinden hüküm gitmeniz durumunda milletvekili ya da milletvekili adayı olamazsınız.

Milletvekili Nasıl Olunur?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz tüm şartları taşıyorsanız milletvekili adayı olmak için önünüzde yasal bir engel bulunmuyor demektir. Ancak bir partiye bağlı olarak milletvekili olmak için farklı şartları sağlamanız gerekmektedir. Çünkü her parti kendi partisinden aday gösterilmek istenen şahısta farklı şartlar gözetmektedir. Ayrıca çoğu parti sizi partisinden milletvekili adayı ya da milletvekili aday adayı göstermek için ücret talep etmektedir. Siyasi partiler genel olarak kadınlar ve gençler için bu ücretleri düşük tutmuşlardır.

Bağımsız Milletvekili Nasıl Olunur?

Bağımsız milletvekili adayı olmak için adayın milletvekili seçilmek istediği çevrenin il seçim kurulu başkanlığına, bu kanunun adaylık için aradığı şart ve niteliklerini belirten bir yazı ile başvuru yapılmalıdır. Bu gerekli şartları yazımızın başında milletvekili olmak için gerekli şartlar kısmında verdik. Daha sonra ise kurul başkanlığı başvurunun alındığına dair belge verir ve bunu Yüksek Seçim Kurulu’na duyurur. Yüksek Seçim Kurulu da bu başvuruları, il seçim kurulları da kendi çevrelerine ait olanları, alışılmış araçlarla geçici listeler halinde ilan eder.  Ayrıca bağımsız adaylık için başvuranların en yüksek derecedeki Devlet memuruna mali haklar kapsamında yapılmakta olan her türlü ödemelerin bir aylık brüt tutarı kadar parayı ilgili mal sandığına emaneten yatırıp makbuzunu milletvekili seçilebilmek için gerekli belgelerine ekleyecekler.

Ak Parti (AKP) Milletvekili Adayı Nasıl Olunur?

AK Parti milletvekili adaylığı başvurusu yapmak için öncelikle milletvekili adayı başvuru şartlarını sağlıyor olabilmeniz gerekmektedir. Daha sonra ise milletvekili adaylık başvurusunda talep edilen özel aidat miktarını yatırmanız gerekmektedir. Bu miktar erkek adaylar için 5000 TL, kadın adaylar için ise 2500 TL’dir. Engelli adaylardan herhangi bir başvuru ücreti talep edilmez.  Daha sonra Milletvekili adaylık başvurusunu  AK PARTİ Genel Merkezi’ne veya İl Başkanlıklarına, ALINDI BELGESİ karşılığında, bizzat yapmalısınız. Başvuru formunu aşağıdan indirebilirsiniz.

Ak Parti Aday Adayı Başvuru Formu İçin Hemen TIKLAYIN

Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP ) Milletvekili Adayı Nasıl Olunur?

Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili adayı olabilmek için yine yukarıda saymış olduğumuz başvuru şartlarını sağlamanız gerekmektedir. Bunun yanında en az 1 senedir parti üyesi olmanız CHP milletvekili adayı olmak için aranılan bir diğer şarttır. Daha sonra ise başvurunuzu, sizden talep edilen belgelerle beraber (Adaylık başvuru belgesi Ödenti makbuzu aslı İstifa zorunluluğu bulunanlar için istifa belgesi örneği İki adet vesikalık fotoğraf Engelli adaylar için, %40 ve üzerinde engelli olduğunu gösterir sağlık raporu örneği veya engelli kimlik kartı örneği Öğrenim durumunu gösterir diploma sureti, askerlik belgesi ve sabıka kaydı ) bir dosya hazırlayarak CHP genel sekreterliğine bizzat ya da posta yolu ile göndermeniz gerekmektedir.  Diğer partilerde olduğu gibi CHP’de aday adaylığı başvurusu için başvuru ücreti almaktadır. Bu ücret kontenjan adaylığı için 7.500 TL,  diğer adaylıklar için 5.000 TL ve kadın, genç adaylar için ise 2.500 TL’dir.

Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP )  Aday Adayı Başvuru Formu İçin Hemen TIKLAYIN

Milliyetçi Hareket Partisi ( MHP ) Milletvekili Adayı Nasıl Olunur?

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) milletvekili adayı olabilmek için yine haberimizin başında yer alan başvuru şartlarını sağlıyor olmanız gerekmektedir. Milliyetçi Hareket Partisi milletvekili aday adayı olmak için adayların seçim için belirtilen başvuru tarihleri içerisinde MHP genel merkezi seçim işleri kayıt kabul birimine şahsen müracaat etmeleri ve başvuru dilekçelerine istenilen belgeleri eklemeleri, bunun yanında da 2.000 TL olan başvuru ücretini yatırmaları gerekmektedir.

Milliyetçi Hareket Partisi ( MHP ) Aday Adayı Başvuru Formu İçin Hemen TIKLAYIN

MHP, AKP, CHP ve diğer partiler ile bağımsız milletvekili adayı nasıl olunur detaylı olarak bahsettik. İstenilen belgeleri ve gerekli olan şartları sıraladık. Ancak tüm bunlar milletvekili adaylığına kabul edilmeniz için yeterli değildir. Partilere her seçimde on binlerce aday adayı başvuru yapmaktadır. Partiler de tüm bu başvuruları detaylı inceleyerek seçimlere güçlü girebilmek için adaylarını belirler. Şayet kabul edilirseniz bir partiden aday olarak seçimlere girebilirsiniz. Tabi bağımsız adaylık başvurusu için böyle bir şey söz konusu değildir. Sizler de milletvekili nasıl olunur konusunda soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz. Bir diğer yazımızda bahsettiğimiz milletvekilleri ne kadar maaş alıyor haberimizi de okuyabilirsiniz. Yine her zaman söylediğimiz ve dillendirdiğimiz gibi vatan ve milletimiz için kimler faydalı olacaksa, yolları açılsın ve vatana ve millete faydalı olacak vatan evlatları o mecliste yerlerini alsın.


DİĞER MİLLETVEKİLİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, milletvekili konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan milletvekili duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.