Hastane Randevu İptali Nasıl Yapılır?

Türkiye’de hastanelerden alınan randevular tek bir sisteme bağlandıktan sonra hem telefon aracılığıyla hem de internetten online olarak hastane randevuları almak mümkün hale gelmişti. Bu durum randevu sisteminin güzel yanlarından olsa da, randevular yoğunluğa göre 15 gün sonrasına kadar sarkabiliyor. Sağlık Bakanlığı randevu sistemi 15 günden sonraki günler için randevu almaya izin vermiyor ve en az 1 gün beklemenizi istiyor. Hal böyle olunca 15 gün sonra alınan randevular o gün geldiğinde çeşitli sebeplerle iptal edilebiliyor. Hastanın 15 güne kadar iyileşmesi, farklı bir hastane ya da doktora gitmesi, o gün için bir iş planı olması ya da benzeri bir sebepten randevuyu iptal etmek gerekebiliyor. Bu durumda Alo 182 ya da online hastane randevu sistemi MHRS’yi kullanarak randevu iptal etmek mümkün.

Alo 182 ile hastanelerden aldığınız randevuları yine telefonla iptal edebileceğiniz gibi bu randevular direk olarak MHRS yani online randevu sistemine de geçmektedir. Yani aynı randevuyu internet üzerinden de iptal etmeniz mümkün. Tam tersi durum yani MHRS’den randevu alıp herhangi bir sebeple internete giremiyor ya da sisteme ulaşamıyorsanız Alo 182 yi arayarak online aldığınız randevuyu telefonla iptal etmeniz mümkün.Telefonla randevu iptal ederken TC kimlik numarası gibi zaten gerekli olan bilgiler sizden talep ediliyor. MHRS ‘yi kullanarak iptal etmek istediğiniz randevularda ise TC kimlik numarası ve size özel şifrenizle sisteme girdikten sonra sağ tarafta bulunan randevular bölümüne tıklayarak, ekranda bulunan aktif randevuların yine sağ kısmında “Randevu İptal Et” seçeneği bulunmaktadır. Randevularınızı bu şekilde iptal edebilirsiniz.

Hastane Randevusu İptal Edilmezse Ne Olur?

2012 yılından itibaren ülkemizde hayata geçirilen Merkezi Hastane Randevu Sistemi yani MHRS randevu aldığı halde gitmeyen hastalar yüzünden sorunlar yaşıyor. Randevusuna katılmayacağını ise herhangi bir şekilde bildirmiyor yada randevunun iptalini talep etmiyor. Hal böyle olunca yakın zamana doktordan randevu almak oldukça zor hale geldi. Sağlık Bakanlığı ise randevu alıp gitmeyen vatandaşları, giden vatandaşları yada iptal ettiren vatandaşların hepsini sisteme kayıt ediyor. Halen uygulamada olan herhangi bir hastane randevu iptali para cezası bulunmasa da ilerleyen zamanlarda bu sistem değişebilir. Bu sebepten randevularınıza katılmanız yada gidemeyecekseniz iptal ettirmenizde fayda var.

Gitmeyeceğim Hastane Randevularını Neden İptal Etmeliyim?

Güçlükle hastaneden aldığınız randevuların sayısı sınırlıdır. Sizin doktorunuza ait o gün 40 kişi randevu almışsa ve diğer hastalar o gün randevu alamıyor. Eğer siz randevunuza gitmeyecekseniz 1 kişi daha muayene olabilir. Herhangi biri randevu almak istediğinde sizin iptal etmiş olduğunuz randevu ona verilerek hem sistemden randevu almak isteyen hastalar bekletilmemiş olur, hem de başka bir hasta sizin yerinize o gün muayene olabilir. Randevulara gitmediğinizde önceden iptal etmezseniz bir süre sonra sistem sizi belirlemekte ve randevu almanızı engellemektedir. MHRS bu sistemi uygulamazsa herkesin kafasına göre randevu alarak randevularına gitmemesi sorunuyla karşılaşılabilirdi. Bu yüzden sizde gidemeyeceğiniz randevuları en az 1 gün öncesinden mutlaka iptal edin.

Hastane randevu iptal ettirme, hastane randevu iptali nasıl yapılır, hastane randevu iptal edilmezse ne olur, hastane randevu iptali cezası ve MHRS hastane randevu iptal etme hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun veya görüşlerinizi


DİĞER SAĞLIK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sağlık konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sağlık duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.