Mezar yeri nasıl nereden satın alınır?

Kabristan denilen vefat olduktan sonra toprağa yani mezara konulmaktadır. Mezar için devlet her hangi bir yeri ücretsiz vermediği gibi insanlar belirli toprak ve yer karşılığı olarak mezar satın almaktadır. Özellikle ani bir durumlarda bulunması zor olan mezar yeri, bazı insanlar çoktan ailesine rezervasyon gibi satın almıştır. Peki, mezar yeri nasıl ve nereden alınır?

Öncelikle mezar yeri almadan evvel defin işlemleri hakkında bilgi verelim. Eğer vefat eden kişi hastanede vefat ettiyse başhekimlikten ölüm belgesi almalısınız. Vefat eden kişi eğer evde vefat ettiyse belediyenin sağlık işleri müdürlüğünden ölüm belgesi almalısınız. Bu belgeyi aldıktan sonra cenaze işleri şefliğine gidilerek başvuru yapılır. Aile mezarlığına defin yapılacaksa elinde bulunduğu aile mezar yeri belgesi verilir.Daha sonra cenaze işleri şefliğinin yönlendirdiği kişiler vasıtasıyla vefat eden kişi özel araç ile gasilhaneye getirilerek kefen yapılmadan evvel dini vecibeler ile yapılır ve yıkanır. Kefenleme yapıldıktan sonra cenaze namazı kılınır ve tabutla beraber defin yapılacağı yere gidilir. Tabut ve tahtalar, defin işlemleri vs. buraya kadar yapılan işlemlerin hepsi ücretsizdir. Masraf sadece mezar yeri satın alırken meydana gelmektedir. Bundan dolayı ücret talep edenlere kesinlikle itibar etmeyiniz.

Mezar yerleri satın almak isterseniz ilk olarak mezarlığın bağlı olduğu ilçede bulunan mezarlıklar müdürlüğüne gidilmelidir. Vefat eden kişinin yakını olarak eş, çocukları, annesi, babası ya da kardeşleri kimlikleri ile bu müdürlüğe giderek mezar yeri kullanım belgesi alır. Ödemeler tamamen makbuzlar ile yapıldığı için güvenilirdir. Ancak mezar yerlerini mezarlıklar müdürlüğü dışında başka yerden alırsanız dolandırılma ihtimaliniz yüksektir.

Mezar yeri fiyatları / ücretleri nasıldır?

Defin işlemi bitip mezar belgesi alındıktan sonra mezar inşaat ruhsatı alınarak katlı ve katsız şekilde istenilen mezar inşaatı definden 3 ay sonra yapılmaktadır. Şayet katlı ve özel isteniyorsa definden 1 yıl sonra yapılmaktadır. Mezar yeri fiyatları ise bölge, yer ve bağlı bulunan mezarlık müdürlüklerine göre değişebilmektedir. Örnek verecek olursak Karacaahmet, Aşiyan ve Zincirlikuyu taraflarında tek kişilik boş mezarlık fiyatları 20.000 TL’den başlamaktadır. Bu fiyatlar cenaze için yer ücreti, çocuk cenaze için yer ücreti ve boş mezar yer ücretlere göre değişiklik göstermektedir. Tabi bu fiyatlar daha küçük köy ve ilçelerde daha ucuz olabilmektedir.


DİĞER MEZAR YERİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, mezar yeri konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan mezar yeri duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.