Metal yorgunluk ifadesi son zamanlarda oldukça sık karşımıza çıkan ifadelerden bir tanesi olmaktadır. Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmış olduğu açıklamalarda sık sık metal yorgunluk ifadesini kullanmaktadır. Bu sebepten metal yorgunluk nedir, ne demektir, ne anlama gelir merak edilmektedir. Yazımız devamında bu husus hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulunduk.

Metal yorgunluk nedir, ne demektir?

Metal yorgunluk sürekli olarak çalışan veya belirli bir yükün sürekli olarak uygulanması sonucu metal malzemelerin istenilen dayanma özelliğini kaybetmesi olarak açıklanmaktadır. Bu hususu örnek vererek açıklayacak olursak, Bir tel sürekli olarak aynı noktadan aşağı yukarı eğilir ise tel büküldüğü noktandan ısınır ve bir süre sonra kopar. Kopma metal yorgunluğunun son noktasıdır. Nasıl bir uçak ilk yapıldığında hatasız çalışırken, zaman geçtikçe metal kaplamaların gevşeyip kendini bırakması sonucu iş görmez hale gelebiliyor ise insanları da zamanla “ruh yorgunluğu” sarıyor ve hastalanmadıkları halde eski performanslarını kaybediyorlar. İşte bu duruma metal yorgunluğu deniyor.Bu insanlar üzerinde de yıllar süren yorucu temponun sonucunda kişilerin oluşan yorgunluktan dolayı, artık eskisi kadar verimli hale gelememeleri olarak tanımlanabilmektedir. Hali hazırda insanlar için kullanılmakta olan en yakın tabir bu şekildedir.

Metal yorgunluğu nasıl olur?

İnsanlar sevdikleri, yeni bir işe başladıklarında o işi yüksek çabalarla yapmaktadırlar. Bunun sonucunda da büyük takdir toplamakta ve insanların ilgi ve beğenisini kazanmaktadırlar. Fakat zamanla bu istek artık azalınca, sarf edilen çaba da dolaylı olarak azalmaktadır. Bunun sonucunda da eleştiriye tahammülü azalmakta ve hatta daha sinirli hale gelmektedirler. Sonuç olarak da işe ilk başladığındaki o başarılı performans gösterilemez hale gelmektedir. Bu sebepten dolayı dünya genelinde isim yapmış olan büyük şirketler genel itibariyle belirli sürelerin sonunda yöneticilerini değiştirerek, tabir yerinde ise şirkete yeni bir heyecan kazandırma yolunu seçmektedirler. İşte AKP tabanında ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dillendirilen metal yorgunluk tanımı bu şekildedir. Bu yazımızda insanlarda metal yorgunluğu nedir, metal yorgunluk ne demektir, metal yorgunluğu nasıl giderilir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER METAL YORGUNLUK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, metal yorgunluk konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan metal yorgunluk duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.