Mesleki yeterlilik belgesi; belge aldıkları meslek ile ilgili olarak ulusal yeterliliği sağlamış olduğu anlamına gelir ve mesleki yeterlilik belgesi düzenlenen bir sınav sonucunda kişilere verilmektedir.

Mesleki yeterlilik belgesi nasıl alınır?

Mesleki yeterlilik belgesi almak için;  • Belge alınacak mesleğin belirlenmesi,
  • Belge istenen meslek ile ilgili olarak gerekli ulusal yeterliliğin sağlanması,
  • MYK ile bu yeterliliklerin sınavlar ile belgeli hale gelmesi,
  • Belgeyi verecek yetkili bir kuruluş olması gereklidir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi yani MYK web adresi üzerinde ilinizde ve belgeyi temin etmek istediğiniz sektörde hangi kurumların bu belgeyi vermek ile yetkili olduklarını gösterir bir arama bölümü oluşturulmuştur. Aşağıda vermiş olduğumuz adrese girerek, il seçimi ve belge seçimini yapmanızın ardından arama bölümüne basabilirsiniz. Bu sayede kolaylıkla belgeyi vermeye yetkili kurum ve kuruluşları öğrenebilirsiniz.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar İçin TIKLAYIN

Vermiş olduğumuz adrese girmenizin ardından sayfada yer alan “Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları” bölümüne giriş yapabilirsiniz. Burada hem yetki verilmiş olan şirketleri hem de ücretlerini görebilirsiniz.

Mesleki yeterlilik belgesi nereden alınır?

Kişilerin bu konu ile ilgili olarak yetki verilen kuruluşlar ile çalışmanız gereklidir. MYK sitesinden bu konu ile ilgili olarak sorgulama yapmanız ve gerekeli kuruluşları bulmanız yeterlidir. Sizin için gerekli tüm süreçleri MYK yürütecek ve yeterlilik göstermeniz halinde sizin için belge ve kimlik kartı düzenleyecektir.

Mesleki yeterlilik belgesinin avantajları nedir?

  • Kişinin iş başvurularında tüm beceri ve bilgisinin belgelenmiş olmasını sağlar,
  • Kişisel gelişim için daha esnek bir alan sağlar,
  • Kariyer hedefleri daha rahat gerçekleştirilir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Alma Şartları Nelerdir?

Sınav ve belgelendirme süreci, belirlenen ulusal yeterliliklerde akredite olmuş ve MYK tarafından yetkilendirilmiş kurum/kuruluşlarca yürütülmektedir. Belgelendirme için gerekli tüm işlemler MYK’nın gözetim ve denetimi altında, ilgili yeterlilikte yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu tarafından yürütülmektedir. Yetkilendirilmiş kuruluşun yapacağı ölçme ve değerlendirme sonucunda belgelendirilmesi uygun olan kişilere MYK Yönetim Kurulu’nun onayı ile MYK Mesleki Yeterlilik Belgeleri verilmektedir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi almak için gereken şartlar ise her meslek için geliştirilen Ulusal Yeterliliklerle belirlenmektedir. Buna göre MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almak isteyen adaylar ilgili yeterlilikte yetkilendirilmiş personel belgelendirme kuruluşlarından birine başvururlar. Bu konuda yürütülen işlemlerin detayları MYK tarafından çıkarılan Mesleki Yeterlilik, Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliği ile belirlenmiştir. Her belge için adaylardan talep edilen şartlar da farklılık göstermektedir. Bu sebepten dolayı almak istediğiniz belgeyi yukarıda vermiş olduğumuz bağlantı sayesinde detaylı bir şekilde incelemeniz gerekmektedir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Hangi Meslekleri Kapsıyor?

Mesleki yeterlilik belgesi özellikle tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanlar için zorunlu hale getirildi. Bu mesleklerden bazıları; ahşap kalıpçı, alçı levha uygulayıcısı, alçı sınav uygulayıcısı, alüminyum kaynakçısı, bacacı, betonarme demircisi, betoncu, çelik kaynakçısı, doğalgaz altyapı yapım kontrol personeli, doğalgaz çelik boru kaynakçısı, doğalgaz ısıtma ve gaz yakıcı cihaz servis personeli, doğalgaz işletme bakım operatörü, doğalgaz polietilen boru kaynakçısı, duvarcı, endüstriyel boru montajcısı, hidrolik pnomatikçi, ısı yalıtımcısı, ısıtma ve doğalgaz iç tesisat yapım personeli, inşaat boyacısı, iskele kurulum elemanı, kaynakçı operatörü, makine bakımcısı, otomotiv mekanikçisi, otomotiv montajcısı, otomotiv sac ve gövde kaynakçısı, panel kalıpçı, plastik kaynakçısı, seramik karo kaplamacısı, ses yalıtımcısı, sınavı, su yalıtımcısı, tünel kalıpçısı, tünel kalıpçısı, yangın yalıtımcısı mesleklerinde belge alma zorunluluğu bulunmaktadır. İlerleyen süreçte tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan tüm mesleklerde çalışan kişilerin mesleki yeterlilik belgesi alması zorunlu hale getirilecektir. Bu sebepten dolayı şimdiden bu belgeyi almak için başvuru yapmanız yararınıza olacaktır.

Güncel olarak bazı mesleklere daha mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilmiştir. Bunlar; elektrik pano montajcısı, frezeci, inşaat işçisi, köprülü vinç operatörü, liman kuru yük operasyon elemanı, orman üretim işçisi, otomasyon sistemleri montajcısı, otomotiv elektrikçisi, plastik enjeksiyon üretim elemanı, tornacı ve boyama operatörü mesleğidir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Almamanın Cezası Ne Kadardır?

Mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu bulunan ancak buna rağmen halen belgeyi temin etmeyen kişilere idari para cezası uygulanmaktadır. Yapılacak teftişlerde iş müfettişleri tarafından MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu bulunan mesleklerde belgesiz çalışanlar için işverenlere, her bir çalışan için 500 TL idari para cezası uygulanacak. Uygulanacak cezalar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş müfettişleri tarafından yapılacak denetimlere göre uygulanacak. Müfettiş raporuna istinaden cezalar Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından işverene tebliğ edilecek. Tebliğ edilen cezalar işverence bir ay içerisinde ödenecek.

Bu yazımızda mesleki yeterlilik belgesi hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, mesleki yeterlilik belgesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan mesleki yeterlilik belgesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.