Memuriyet dondurulabilir mi sorusu genellikle memurluğa ilk atanan kişilerin belirli sebepler dolayısıyla araştırdıkları bir sorudur.  Eğitim, askerlik, evlilik ya da başka bir sebeple memuriyet dondurulabilir mi sorusunun cevabını yazımızda vermeye çalıştık.

KPSS tercih işlemleri sonucunda ataması yapılan memur adayları kurumlar tarafından istenilen belgelerle yerleştirilme işleminin yapıldığı kuruma başvurmaktadır. Kuruma ise adayın yerleşeceğine dair bilgilendirme yapılmaktadır.  Devlet memurları kanununa göre ikamet ettiği yerdeki görevine başlayacak olan kişi aynı gün içerisinde, başka şehre ataması yapılırsa da 15 gün içerisinde göreve başlamakla yükümlüdür.Kanunun 63. Maddesinde ise işe başlamama durumunda yapılacak işlemler açıkça belirtilmiş. “Bir göreve ilk defa veya yeniden atananlardan belge ile ispatı mümkün zorlayıcı sebepler olmaksızın 62. maddedeki süre içinde işe başlamayanların atanmaları iptal edilir ve bunlar 1 yıl süreyle Devlet memuru olarak istihdam edilemezler. Bunların belge ile ispatı mümkün zorlayıcı sebepler nedeniyle göreve başlamama hali iki ayı aştığı takdirde atama işlemi atamaya yetkili makamlarca iptal edilir. Başka yerdeki bir göreve atananlardan 62. maddedeki süre içinde hareket ederek belli yol süresi sonunda yeni görevlerine başlamayanlara, eski görevlerinden ayrılış ve yeni görevlerine başlayış tarihleri arasında aylık verilmemek şartı ile 10 günlük bir süre daha verilebilir. Belge ile ispatı mümkün zorlayıcı sebepler olmaksızın bu süre sonunda da yeni görevlerinde işe başlamayanlar memuriyetten çekilmiş sayılırlar.” Hükmü kanunda belirtilmiştir.

Memuriyet hangi hallerde dondurulabilir?

Yani ataması yapılan bir memur aynı yerde ise ertesi gün içerisinde, farklı yerde ise de 15 gün içerisinde göreve başlamak zorunda olup, ancak ispatı mümkün zorlayıcı bir sebep dolayısıyla belge ile birlikte 2 aya kadar memuriyet hakkı bekletilebilmektedir. Memuriyete başlaması bu süreyi de aşarsa hakkı iptal edilir.

Askerlik için memuriyet dondurulur mu?

Ataması askerlik görevini yaparken yapılan adaylar için istisnai bir durum söz konusudur. Adayların bu durumda memuriyet dondurma hakkına sahip olup askerde olduklarını ve ne zaman terhis olacaklarını belirten bir belge ile, kendisinden memuriyete başlaması için istenilen evrakları ilgili kuruma teslim ederek memuriyetlerini dondurabilirler.

Mahkemeler, atama yapıldığı esnada askerde olanların haklarının askerlik sonrasına kadar saklı tutulması gerektiğini belirten kararlar vermektedir. Ancak idareler, 657´nin ilgili maddesi değişmediği için uygulamada hala 2 aydan sonra, göreve son vermektedir. Ancak askerlikten dolayı göreve başlamayanlar, dava açarlarsa, davayı kazanmaktadır.

NOT : Yukarıda anlattığımız memuriyet dondurulabilir mi, memuriyet dondurma nasıl yapılır anlatmaya çalıştık. Bunun yanında bir de 5 görev yılı süresini dolduran memurların ücretsiz izin alabilme durumları mevcut. Bunu da memurların ücretsiz izin hakkı konusunda detaylı olarak anlattık. Ayrıca diğer sayfamızdan askerliği biten memur göreve ne zaman başlar öğrenebilirsiniz.


DİĞER MEMUR HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, memur konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan memur duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.