Hafta sonu maaş yatar mı?

Maaş; kişilerin çalışmaları sonucunda, çalıştıkları kurum tarafından kendilerine ödenen ücrettir. Maaş alan kişilerin en büyük sorunları arasında maaş günlerinin resmi tatillere ya da hafta sonlarına denk gelmesidir. Resmi tatile denk gelen maaş günlerinde çalışma olmadığı için hiçbir şekilde maaş yatmamaktadır.

Maaşınızın yatma günü resmi tatile denk gelmesi durumunda devlet ve bazı özel sektör firmaları maaşları resmi tatilden önceki iş gününden çalışanlarının hesabına yatırmaktadırlar. Devlet tarafından yatırılan maaşlarda bu hep böyle iken özel sektörde firmanın maaş ödemesi yaptığı bankaya bir yazı ile bunu bildirmesi ya da en başta maaş bankası olarak anlaşma sağladığı banka ile arasındaki anlaşmada bunu belirtmesi gerekmektedir. Firma herhangi bir bildirimde ya da ilk anlaşma yaptığı dönemde bu konuda bir açıklık getirmez ise maaşlar resmi tatilin bittiği günden sonraki ilk iş gününde çalışanların hesabına yatırılacaktır.Hafta sonuna gelen maaş günlerinde ise bankalar ile yapılan anlaşmalar ile bu konuda çözüm sağlanmıştır. Devlet tarafından yatırılan memur maaşları hangi güne geldiğinin bir önemi olmadan belirtilen tarihlerde memurların hesabına yatırılmaktadır. Sadece resmi tatile denk gelen günlerde resmi tatilden önceki iş gününde yatırılmaktadır. Özel sektörde firmaların maaş bankası olarak anlaştığı bankalara maaş gününün hafta sonuna denk gelmesi durumunda ne yapması gerektiğini bildirmesi gerekmektedir. Maaş günü olarak seçilen günde Cumartesi ya da Pazar gününe denk gelmesinin bir önemi olmadan bankaya bildirilmesi durumunda çalışanların hesabına maaşları yatırılacaktır. Özel sektör firmaları maaşların hafta sonuna denk gelmesi durumunda banka ile herhangi bir bildirimde bulunmadıysa maaşlar hafta sonundan sonraki ilk iş günü çalışanların maaş hesaplarına yatırılacaktır. Maaşların hafta sonuna ve resmi tatillere denk gelmesi gibi durumlarda maaşların ne zaman yatacağı özel sektördeki firmalar tarafından bankalar arasından yapılan anlaşmalar ile belirlenmektedir.

Emekli maaşı hafta sonuna denk gelirse ne olur?

Emekli maaşlarının hafta sonuna denk gelmesi durumunda ise şayet ödeme günü Cumartesi ile bu maaş Cuma gününden ve ödeme günü Pazar ise de bu maaş Pazartesi günü çekilebilmektedir. Bu yazımızda maaşların resmi tatil günlerine ve hafta sonuna denk gelmesi durumunda ödenip, ödenmeyeceği ile ilgili detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER MAAŞ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, maaş konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan maaş duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.