Tamamen resmi belge dilinde konuşulan konulardan biri olan mehil vesikası konusunda sizlere bu belgeye dair detayları anlatmak istiyoruz. Belgenin ne şekilde karşımıza çıktığı ve bu sürece dair nelerin ön planda yer alacağını da detaylı olarak görelim isterseniz. Aşağıdaki başlıklara göre ilerlemeye başlayabiliriz.

  • Mehil Vesikası Nedir?
  • Mehil Vesikası Nereye Sunulur ve Nereden Alınır?
  • Mehil Vesikası Süresi Kaç Gündür?

Bu başlıklar çerçevesinde konuyu detaylı olarak ele alabiliriz. Genellikle icra konularında karşımıza çıkan bu terim, özellikle kamu kurumlarının icra dairesi ile olan ilişkileri esnasında çok duyulmaktadır.Mehil Vesikası Nedir?

Tehiri icra kararı getirmek amaçlı olarak alınan süreyi gösteren belge olan bu belge, İcranın geri bırakılması gibi durumlarda karşımıza çıkmaktadır. İcra iflas kanunu 36. madde gereği bir ilam icraya konulduğunda o ilamı temyiz eden taraf temyiz dilekçesinin bir sureti ile icra müdürlüğüne başvurarak bir talepte bulunabilir. Şayet Yargıtay’dan icranın geri bırakılması kararı getirene kadar kendisine süre verilmesini talep eder.

Yani icranın bitmesi açısından verilen bu süre de belirli belgeler içermektedir. İcra dosyasına dosya borcunun para veya kanunda sayılan teminatlardan birinin verilmesi ile birlikte, icra müdürü tarafından Yargıtay’dan icranın geri bırakılması kararı getirinceye kadar verilen ve genellikle dosyanın Yargıtay’a sevk tarihinden itibaren 90 gün şeklinde verilen mehildir. Bu şekilde açıklayabilir ve özetleyebiliriz bu konuyu. Çünkü bu sertifika oldukça önemli bir çalışma sağlamaktadır. Genellikle 90 günlük olarak verilmektedir.

Mehil Vesikası Nereye Sunulur ve Nereden Alınır?

Mehil vesikası ile ilgili sunumlar ve alım işlemi için icra müdürlüğüne başvurulması gerekir. Bu süreçte alınacak kararlar bu belgeye bağlı olduğu için de doğrudan buradan alınması gerekiyor. Mehil vesikasının sunumu mahkemeler ya da Yargıtay’a iletilir. Bu sayede dosya bu şekilde karşımıza çıkmış ve işlemlerimizi ilerletmiş olur.

Mehil Vesikası Süresi Kaç Gündür?

İcra müdürlüklerinden yapılan ve ön plana çıkarılan bu çalışmalar herkes için bir seçenek oluşturabilir. Genellikle 90 günlük olarak verilen bu belgeler, resmi olarak da bu şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Bu yazımızda mehil vesikası nedir ve kaç günlük olarak verilir gibi konuları işlemeye çalıştık. Daha fazla detay için sitemizde bulunan diğer içeriklere de göz atabilirsiniz.


DİĞER MEHİL VESİKASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, mehil vesikası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan mehil vesikası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.