Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi (MEBİM) Nedir, Ne Demektir?

MEBİM, eğitimde fırsat eşitliği yaratmak amacıyla 2012 yılında kurulmuş olan ve öğrenci, öğretmen ve vatandaşlardan gelecek olan her türlü soru, sorun, talep, görüş, öneri, ihbar ile şikayetlerin, etkin ve hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulması adına kurulmuş olan sistemin genel adıdır. Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi yani bilinen kısa adıyla MEBİM, 147 telefon numarası üzerinden hizmet vermektedir. Alo 147 iletişim merkezini arayarak eğitim ve öğretim başta olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sunulmakta olan tüm hizmetlerle ilgili bilgi alabilmeniz mümkündür.

İletişim merkezine gelen tüm çağrılar alanında uzman kişiler tarafından doğrudan cevap verilmekte ve ilk görüşmede talepler sonuçlandırılmaya çalışılmaktadır. Şayet Alo 147 bünyesine yapılan şikayet ve çağrıların araştırılması gerektiğinde ise, hemen cevap üretilemeyeceği için gerekli araştırmaların yapılmasının akabinde en geç 72 saat içerisinde taleplere telefon, SMS veya e-mail aracılığı ile cevap verilmektedir. İletişim merkezinde çalışmakta olan personellerin büyük çoğunluğu Van depreminden zarar görmüş depremzedeler ve engelli personellerdir. Alo 147 kullanmış olduğunuz operatörün dahil olduğunuz tarifiniz üzerinden ücretlendirilmektedir.MEBİM bünyesine kurulmuş olduğu tarihten bu yana 10 milyon başvuru gelmiş durumdadır. Vatandaşlara şikayet talep ve önerileri için 33 milyon dakika hizmet ayrılmıştır. Gelen çağrıların 200 bini öğretmenlerin yer değiştirme işlemlerine ilişkin, atama işlemleri için 262 bin, yönetim ve personel şikayetleri ile ilgili olarak da 500 bini aşkın başvuru yapılmıştır. Okula gönderilmeyen kız ve erkek çocukları, kural dışı hareket eden okul yöneticileri, öğretmenler ve çeşitli konularda Alo 147’yi arayarak şikayet yapılabilinmektedir.

MEBİM bünyesine yapılan her şikayetin doğruluğu araştırılmaktadır. Bu sebepten şikayetlerde daha hızlı sonuç almak adına kesin kanıtlarla beraber şikayetlerinizi gerçekleştirmeniz sizin için daha önemlidir. Başvuruyu yapan kişilerin ihbar ve şikayet başvurularında kimlik numaralarının alınması zorunludur. MEBİM şikayet hattı hakkında detaylı bilgilere aşağıda bakanlık tarafından yayınlanmış olan video sayesinde de ulaşabilirsiniz.

Alo 147’ye Ulaşamıyorum, Sürekli Meşgul?

Şayet böyle sorunlar yaşarsanız bir süre sonra tekrar MEBİM yani 147 numarasını arayarak deneyebilirsiniz. Çünkü sistemde çalışan kişinin belirli sayıda olması ve oldukça fazla kullanılması sebebiyle arada yoğunluklar yaşanabilmekte ve çağrılara cevap verilemeyebilmektedir.  Bu yazımızda Öğretmen ve okul müdürü nereye nasıl şikayet edilir hususunda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.