Milli Eğitim Bakanlığı ya da bilinen kısa adı ile MEB bünyesinde görev yapmakta olan öğretmen, memur ve diğer personellerin bir kimlik kartı bulunmaktadır. Bu kimlik kartı üzerinde isim, soy isim, sicil numarası, belge numarası ve fotoğraf gibi çalışan personele ait bilgiler yer almaktadır. Bu kimlik kartı öğretmen veya personel olduğunuzu ispat etmektedir. Peki MEB personel kimlik kartı nerede, nasıl alınır?

MEB Öğretmen Kimlik Kartı Nereden, Nasıl Alınır?

Personel kimlik kartı almak veya yenilemek isteyen kişiler müracaatlarını, kimlik kartı dilekçe raporu ile beraber görev yapmış oldukları ilin Milli Eğitim Müdürlüğüne şahsen yapmaları gerekmektedir.  Önceleri Ziraat Bankası hesabına 5 TL gibi cüzi bir rakam yatırılarak alınabilen kimlik kartları, yeni sistemde herhangi bir ücret ödemeden alınabilmektedir. Bunun için İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvuru yapmanız yeterlidir. Akabinde kimlik kartınız nüfus müdürlüğünden temin edilecek olan bilgilere göre düzenlenecek ve soğuk damga ile mühürlenecektir. Kimlik kartlarının hazırlanması işlemi bir günü bulabilmektedir.İl Milli Eğitim Müdürlükleri sadece kendi sınırları içerisinde görevli olan personellere bu kartı verebilirler. Yani örnek olarak İstanbul ilinde görev yapıyorsanız, gidip Ankara ilinde personel kimlik kartının başvurusunu gerçekleştiremezsiniz.

MEB Personel Kimlik Kartımı Kaybettim, Ne Yapmalıyım?

Kimlik kartlarını ne sebeple olursa olsun kaybetmiş olan kişiler, yeniden kimlik kartı çıkartmak için 15 gün içerisinde görev yaptıkları ilin Milli Eğitim Müdürlüğüne müracaat etmek durumundadırlar. Kimlik kartını kaybeden kişilere bu şekilde yapmış olduğu başvuru akabinde yeni personel kimlik kartı verilir. Bu kartın üzerinde de kimlik kartının kaçıncı kez düzenlendiğine dair bilgiler yer alır.

MEB Personel Kimlik Kartı Almak Zorunlu Mudur?

Yönerge çerçevesinde adlarına kimlik kartı düzenlenenler, tanınmaları açısından kimlik kartlarını;

  • Görevli oldukları kuruma girişlerinde yakalarına takmak ve görev süresince yakalarında bulundurmakla,
  • Kurum dışında, gerektiğinde yetkililere göstermekle, yükümlüdürler.

MEB Personel Kimlik Kartlarının İadesi

  • Her ne suretle olursa olsun Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarından ayrılanlardan,
  • Görevleri değişenlerden,
  • Kimlik kartı değişikliğini gerektiren yasal düzenlemelere bağlı olarak kendilerine yeniden kimlik kartı verilenlerden,
  • Emekli iken tekrar Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarına atananlardan geri alınır.
  • Kimlik kartlarını iade etmeyenlerin bu kartları geçersiz sayılarak durum İçişleri Bakanlığına bildirilir ve buna dair bilgiler kimlik kartı tahsis defterine işlenir.
  • İade edilen ve zayi işlemi gördükten sonra ele geçirilen kimlik kartları, personelin adı ve soyadı ile belge numarası bir tutanakla tespit edilmek suretiyle imha edilir. Buna dair bilgiler kimlik kartı tahsis defterine işlenir.

Bu yazımızda MEB personel kimlik kartı veya öğretmen kartı nasıl ve nereden alınır, nasıl çıkartılır, talep formu yani başvuru formu ile ne kadar zamanda çıkar, örneği, kaç günde çıkar, kaybolursa ne yapılır, yenilemesi gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

MEB Personel Kimlik Kartı Örneği İndirmek İçin TIKLAYIN


DİĞER MEB HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, meb konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan meb duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.