Mazot ve Gübre Desteği Nedir, Kimler Alabilir?

Ülkemizde son senelerde tarımsal üretim anlamında ciddi düşüşler meydana geldi. Kuşkusuz bu düşüşlerin belirli sebepleri var. Ancak devlet bu düşüşleri durdurmak ve yeniden üretimi desteklemek amacıyla çeşitli destekleme primleri ödemektedir. Bunlar; mazot yardımı, gübre yardımı, tarla parası gibi çeşitli yardımlardır. Peki bu yardımlar için nerede nasıl başvuru yapmak gerekiyor? Her çiftçi bu yardımları alabilecek mi? Mazot ve gübre desteği hakkında tüm merak edilenlere yazımız devamından ulaşabilirsiniz.

Mazot ve Gübre Desteği Parası Nereden, Nasıl Alınır?

Mazot ve gübre desteklemelerinden faydalanabilmek için çiftçi kayıt sistemine kayıt olmanız gerekmektedir. Şayet sisteme daha önce kayıt olduysanız da aşağıda vermiş olduğumuz dilekçe ile Tarım il ya da ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunmanız yeterlidir. Gübre desteklemesinden faydalanmak için en az 1 dekar tarım arazinizin bulunması yeterlidir. Şayet 50 dekar ve üzerinde tarım araziniz var ise de toprak tahlili yaptırmak zorundasınız. Toprak desteği yaptırmamanız durumunda mazot parası alırsınız fakat gübre parası alamazsınız. Örnek olarak 105 dekar tarım araziniz var. Bu arazi için 2 adet toprak tahlili yapılmalıdır. Çünkü her 50 dekarlık alana 1 kez toprak analizi yaptırılmak zorundadır.Mazot ve Gübre Desteği Ne Kadardır, Kaç Paradır?

Mazot ve gübre desteği dekar başına verilmektedir. Çiftçiler dekar başına 20 TL ödeme almaktadırlar. Çiftçilere toplamda 2.5 milyarı aşkın mazot ve gübre desteği ödemesi gerçekleştirilecektir.

Mazot ve Gübre Desteği Parası Ne Zaman Nereye Yatıyor?

İlgili Tarım İl/İlçe Müdürlüğüne iletilmesi gereken mazot desteği dilekçesinin onaylanmasının ardından çiftçiler mazot desteğini banka hesaplarına bağlayabiliyorlar. Ziraat Bankası tarafından yapılan ödemeler dahilinde çiftçiler mazot desteğine ulaşabiliyorlar.

Bu yazımızda çiftçilere verilen mazot ve gübre desteği parası hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER DESTEKLEME PRİMLERİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, destekleme primleri konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan destekleme primleri duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.