Mazeretsiz İşe Gitmesem Ne Olur?

Birçok işveren, işçilerinin mazeretsiz gelmemelerinden ya da kaytarmalarından yakınmaktadır. Ancak yasalar yeniden düzenlendiği zaman bu sefer işverenler değil işçiler durumdan endişelenmeye başlamaktadır. Önceden işverenler sebepsiz yere işçiyi kovduklarında tazminat ödemek zorundaydı. Ancak işçiler mazeretsiz gelmediklerinde işverenler bu yasayı koz bilerek tazminatsız kovma hakkı doğmaktadır. İşçiler ise bu durumda tazminat alamayacakları için endişe duymaktadır.

Genel olarak işçilerin yıllık ve bayram izinleri dışında bazı sebeplerden dolayı ücretli izin hakları doğmaktadır. Bunlar,  • Evlat edinmesi durumunda,
  • Evlenmesi ya da nişanlanması durumunda,
  • Ailesinden birisinin vefat etmesi durumunda 3 gün ücretli izin,
  • Erkekler için, eşlerinin doğum yapması durumunda 5 gün ücretli izin verilmektedir.

Bu izinleri alırken mazeret göstermeden izin alır ya da söylemeye vakti olmuyor ise, işverende fesih işlemi yapmış ise işçi bu durumda hakkını arayarak tazminat alma gibi durumu olabilmektedir. Bundan dolayı işverenler riske girmeden işçiyi dinlemekte ya da işçi kendi mazereti var ise bunu belirtmektedir. Aksi halde her hangi bir işlem olduğu zaman ya işveren ya da işçi için olumsuz bir durum yaşanabilmektedir.

Mazeretsiz İşe Gitmeme Cezası Nedir?

İşverenlerin işçilerini mazeretsiz işe gitmeme durumunda 4857 numaralı iş yasası 25. Madde fıkra 2 gereği iş sözleşmesinde de belirtilen mazeretsiz işe gelmeyenler haklı bir sebebi yok ise 2 gün üst üste işe gitmemiş ise işveren, işçinin sözleşmesini tazminatsız fesih edebilir. Alakalı olan bu yasanın G bendi icabı işçi eğer izin almadan gelmemiş ise üst üste 2 gün, aynı ay içerisinde 3 gün mazeretsiz devamsızlık yaptığı takdirde iş sözleşmesi tazminat ve bildirim olmadan fesih işlemi yapılabilmektedir. Bu durumda işçi için her hangi bir idari para cezası verilmeden tek cezası tazminatsız bir şekilde işten atılmasına yol açacaktır. Ancak işveren işçiyi dinlemeden ve beklemeden anında sözleşmeyi feshederse işçi avukatı ile görüşerek hakkını arayabilir ve kazanırsa tazminat alabilir. Bunun dışında tek ceza yasada da belirtildiği gibi tazminatsız işten kovulmaktadır.


DİĞER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.