Mavi Kart Nedir?

Mavi kart doğumu Türkiye’de olması sebebi ile Türk vatandaşı olan ancak sonradan Türk vatandaşlığını istemeyerek farklı bir ülkenin vatandaşı olan kişilere verilen karttır. Bu kişilere mavi kart verilmesinin amacı, bu kişilerin Türkiye’deki haklarının korunmasıdır. Bu sebepten dolayı kişi ve kişinin alt soylarına mavi kart verilerek hakları korunmuş olur. Mavi kart ile çifte vatandaşlık farklı kavramlardır. İkisinin karıştırılmaması gerekmektedir.

Mavi Kartlılar Kütüğü Nedir?

Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler ve bunların 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesinde belirtilen alt soylarının kayıtlarının elektronik ortamda tutulduğu kütüktür.Mavi Kartı Olan Vatandaşların Hakları Nelerdir?

Mavi kart sahibi vatandaşlar, Türk vatandaşları ile aynı haklara sahip olmaktadırlar. Kanunla belirlenmiş istisnai bir durum söz konusu olmadığı müddetçe bu durum her mavi kart sahibi için aynıdır.

Mavi Kart Sahibi Olmanın Avantajları Nelerdir?

Mavi kart sahibi olan vatandaşlar askerlik yapma, seçme  ve seçilme ile muafen araç veya ev için eşya ithal etme hakları için yükümlülükleri bulunmamaktadır. Bunun haricinde diğer Türk vatandaşları ile aynı haklara sahiptirler.

Mavi Kartı Olan Vatandaşlar Türkiye’de İşe Girip Çalışabilir Mi?

Mavi kart sahibi vatandaşlar kamu görevi haricinde her türlü işte çalışma hakkına sahiptirler. Çalışmaları için çalışma iznine gerek duyulmaz. İstedikleri işe giriş yaparak kolaylıkla çalışabilirler.

Mavi Kartı Olan Vatandaşlar Türkiye’de Yaşayabilir Mi?

Türkiye doğumlu olmalarından dolayı mavi kart sahibi kişiler ülkemizde herhangi bir belge veya resmi izne ihtiyaç duymadan ikamet edebilirler.

Mavi Kart Sahipleri Türkiye’de Mal Alıp Satabilirler Mi?

Mavi kart sahibi kişiler ülkemizde istedikleri zaman alım satım yapabilirler. Bunun için de herhangi bir belgeye ihtiyaç duymazlar.

Mavi Kart Sahipleri E-Devlet Şifresi Alabilir Mi?

Mavi kart sahipleri diğer Türk vatandaşları ile aynı haklara sahiptirler. Yine diğer vatandaşlarımız gibi haklarını ve bilgilerini görüntüleyebilmek adına E-Devlet şifresi alabilirler. Bunun için konsolosluklara veya ülkemizde PTT şubelerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Mavi Kart Sahibi Kişiler Vergi Kimlik Numarası Alabilir Mi?

Mavi kart sahibi kimseler, gerekli evraklar ile birlikte başvuruda bulunmaları durumunda vergi kimlik numarası alabilmektedirler. Bunun için konsolosluğa giderek başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Kişilerden vergi kimlik numarası başvurusu için mavi kart fotokopisi, kimlikleri ve adres bilgilerini içeren resmi bir form  istenmektedirler. Bu belgeler ile başvurularını tamamlamalarının ardından vergi kimlik numaraları vermiş oldukları adrese iletilir.

Bu yazımızda mavi kart nedir, mavi kart ne demektir, mavi kart sahibi olan vatandaşların hakları nelerdir detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz. Ayrıca mavi kart nasıl alınır öğrenmek için hemen TIKLAYIN.


DİĞER MAVİ KART HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, mavi kart konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan mavi kart duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.