Mason nedir, kime denir?

Mason, masonluk örgütüne üye olmuş, kural ve ilkelerini benimseyerek kabul etmiş kişiye denmektedir. Masonluk örgütü, kardeşliği ve bu duyguya dayalı olmakla beraber hür olmayı hedefleyen bir kurumdur. Federal yapısı ile üstünlük, yardımsever, felsefi, simgesel, seçici, yetkilerine göre sınıflandıran, dünya çapında, hümanist bir yapıya sahip kurucu bir örgüttür. Çoğunlukla gizli bir örgüt olduğunu iddia etse de Masonlar, “gizli olsaydık tüm dünya bizi bilmezdi. Gizli örgütler sadece mafyalardır.” Diye sözlerine ekleyerek masonluğun gizli olmadığını, belirli şartlara sahip herkesin katılabileceğini hatta müzelerinin bile olduğu binaları bile bulunmaktadır.

İnsanlar arasında huzur ve kardeşliği simgelediklerini belirten masonluk, yüz yıllardır hayatta olan bir örgüttür. Bu zamana kadar Napolyon, Lenin ve Stalin gibi büyük güce sahip insanların bulunduğu masonlukta özellikle güçlü kişiler kabul edilmektedir. Burada bahsedilen güç ise paradır. Mason olan birisi bir toplum anlaşılması için her hangi bir sembol ya da rozet olmadığından dolayı anlaşılamaz. Kendilerini belli edecek her hangi bir şey de yapmadıkları için anlaşılması zordur. Ancak bilinen ve bu zamana kadar görülen tüm masonların yaptığı işaret ise sağ elini gömlek ya da ceketin orta yerinden elini yarım bir şekilde içeriye koyarak duruşu masonların genel olarak kullandığı bir duruştur. Toplum içerisinde bu duruşu gerçekten yapan mason var mı tabi o da tartışılır.Nasıl mason olunur?

Mason olmak kolay olmadığı gibi masonluk genel olarak herkese kapısını açmış bir örgüttür. Çeşitli müzeleri ve binalarını gezebilir, çeşitli turlar ile bu müzelerde rehberlik eşliğinde günümüze kadar gelmiş masonluğun tarihine şahit olabilirsiniz. Mason olabilmek için gerekli birinci şart güç ve 21 yaş kuralıdır. 21 yaşından küçükler kesinlikle masonluğa dâhil edilmediği gibi çok yaşlı kişiler de kabul edilmemektedir. Bunun yanı sıra para konusunda gücü az olanlar da masonluğa kabul edilmez. Mason olabilmek için Türkiye’de bulunan Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası adlı loncanın görev ve şartlarını kendilerine ait internet sitelerine girerek detaylı bilgileri görebilir ve Türkiye’de bulunan binalarına giderek mason olmak istediğinizi belirtebilirsiniz.

Mason olmak için gerekli şartlara uyum sağladıktan sonra onlara özel olan ritüel ile çaylaklık unvanı alarak mason olursunuz. Masonlukta 3 farklı rütbe bulunmaktadır. Çaylak, kalfa ve üstat şeklinde seviyeleri mevcuttur. Bu seviyeleri geçmek için verilen görevleri yerine getirmelisiniz. Şayet verilen görevler yerine getirilmez ve masonluğa aykırı bir davranışta bulunursanız sonsuza dek atılırsanız. Bununla birlikte masonluktan ayrılmak isteyenler nasıl girerken hür ve kendi isteği ile geldiyse çıkarken de aynı şekilde kolayca çıkabilmektedir.

Mason olduktan sonra belirtilen yer ve zamanda yapılan toplantılara ve ritüellere katılım zorunludur. Yapılan bu toplantılar gizli olmadığı gibi yalnızca mason üyeleri katılabilmektedir. Dışarıdan kimse katılmadığı için bir nevi gizli toplantı olarak düşünülebilir. Ayrıca masonlar bir araya geldiklerin günlük kıyafetlerinin aksine kendilerine özel olan kıyafetleri giymektedirler. Bunlar, beyaz eldiven, özel masonluk madalyonu, önlük, siyah pantolon ve siyah ceket giyerler. Seviyeleri ve rütbeleri yüksek olan masonlar ise daha farklı işlemeli önlük ve madalyonlar giyerler. Ayrıca masonlukta sadece erkekler olduğu için bayanlar ne kadar şartlara uysa da mason olamaz. Yüz yıllardır bu katı kural bu şekilde devam etmektedir.

Masonluğun sembollerinde bahsedecek olursak, üçgen, tek göz, boaz sütunları, üç sütun, kartal, pergel, güneş ve ay şeklindedir. Mason üyeleri şu an bilinen bilgilere göre 5 milyon civarındadır. Bu kişilerin bilgileri çok katı kurallar çerçevesinde korunmakla beraber birbirleri arasında kardeşlik çerçevesinde dayanışma yaptıklarından dolayı güçleri hiçbir zaman azalmamaktadır. Belki de bu yüzden mason örgütü dünyayı yöneten örgüt olarak bilinmektedir.


DİĞER MASON HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, mason konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan mason duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.