Mareşal nedir, kime denir?

Mareşal, iki meydan muharebesinden zafer ile sağ salim dönen ya da her hangi bir savaş sırasında birçok cepheyi kontrol edip liderlik ederek zafer elde eden kişilere verilmektedir. Ayrıca bu kişi hem denizde hem de havada başarı göstermektedir. TSK için minimum karada ise orgeneral, denizde ise oramiral rütbelerine sahip olan subaylara, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafınca sunulan en yüksek askeri rütbeden bir tanesidir. Bu rütbeyi kazanmak için yazılan şartlar dışında kazanılamamaktadır. Ayrıca deniz kuvvetlerinde ise bu kişi Mareşal değil Büyükamiral rütbesi almaktadır.

Mareşal terimi, Türk Dil Kurumunda en yüksek rütbe anlamına gelmektedir. Bu rütbede yer alan kişi askeri olarak en yüksek rütbeyi almıştır. Türkiye tarihinde ise bu rütbeyi sadece 2 kişi almıştır. Bu kişiler ise,  • Mustafa Kemal Atatürk
  • Fevzi Çakmak

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e bu rütbe verilirken 1921 yılında Sakarya Meydan Muharebesi’nin ardından verilmiştir. İsmet Paşa ve Fevzi Paşa’nın kararname önermesi sonucu Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafınca takdim edilmiştir.

Fevzi Çakmak bu rütbeyi 1922 tarihinde Dumlupınar Meydan Muharebesi ardından Mustafa Kemal Atatürk önerisi ile Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafınca takdim edilmiş ve bu iki büyük lider Türkiye tarihinde ilk ve son Mareşal rütbesini alan önderler olmuşlardır.

Mareşal nasıl olunur?

Mareşal rütbesini alabilmek için yukarıda da bahsettiğimiz gibi ilk şart muharebe meydan savaşını kazanmış olmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra bu iki savaşta birden fazla cepheleri yönetmesi gerekiyor, hem deniz kuvvetlerinde hem de hava kuvvetlerinde çeşitli başarılar elde etmesi gerekiyor. Ayrıca bu rütbeyi alelade asker alamıyor. Sadece liderler yani Orgeneral rütbesi olan alabilmektedir. Eğer deniz kuvvetlerinde ise Oramiral rütbesi Mareşal rütbesini alabilir. Ayrıca Mareşal rütbesini alabilmek için çalışmak ya da beklemek yeterli değildir. Kanun gereği Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafınca onaylanıp verilmektedir. Mareşal ve deniz kuvvetlerindeki Büyükamiral rütbeleri, en yüksek askeri rütbelerdir. Bu zamana kadar Türk tarihinde ilk ve son kez sadece 2 lider bu rütbeyi almıştır. Şuana kadar başka kimse alamamıştır. Bu iki kişi ise birincisi Sakarya Meydan Muharebesinde kazanan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk. İkincisi ise Dumlupınar Meydan Muharebesinde Fevzi Çakmak’tır. Ayrıca savaşları kazandığından dolayı değil Türkiye Büyük Millet Meclisi onaylayıp büyük liderlerden önerildiklerinden dolayı Mareşal rütbesini alabilmişlerdir.


DİĞER MAŞERAL HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, maşeral konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan maşeral duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.