Makinist maaşları 2023

Makinist, bir treni veya lokomotifi işleten, bunların bakım onarımını yapan ya da yaptırıp kontrolünü gerçekleştiren demiryolu görevlilerine verilen isimdir. Makinistler ulaşım sektöründe görevli kimseler olmalarından dolayı düzeli olarak seyahat halindedirler.

Makinist olmak için üniversitelerde yer alan raylı sistemler, makine, otomotiv teknolojisi gibi çeşitli bölümler okunmalı ve akabinde TCDD tarafından verilmekte olan eğitimi almalıdırlar. Bu süreç hakkında bütün detaylı bilgileri MAKİNİST NASIL OLUNUR yazımızda verdik. Her sene çok sayıda kişi makinist olmak için başvuru yapmaktadır. Mesleğin rağbet görmesinin birçok sebebi vardır. Bu sebeplerden bir tanesi de kuşkusuz makinistlerin elde etmiş oldukları gelirdir. Peki makinist maaşları ne kadardır? Makinistler ne kadar para kazanıyorlar?Makinist maaşları ne kadardır?

TCDD bünyesinde çalışmak olan işe yeni başlamış olan bir makinist 12. Derecenin 2. Kademesinden göreve başlamaktadır. İşe yeni başlayan makinistler aylık brüt asgari ücret tutarının 2 katı kadar aylık ücret almaktadırlar. Ancak bu ücrete gittikleri yol kadar kilometre tazminatı ve yapmış oldukları mesai kadar da mesai ücreti eklenir. Bunun yanında evli ve çocuğu olan kimselere de aile yardımı ve çocuk yardımı gibi çeşitli desteklemeler verilir. Bunun dışında katsayı ve kıdeme göre de maaşları artış göstermektedir. Genel olarak makinist maaşları 5.500 ile 7000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Vermiş olduğumuz rakam kadrolu olarak çalışan makinistlerin maaşlarıdır.

Sözleşmeli olarak çalışan makinistlerin maaşları ise değişkenlik gösterebilir. Vermiş olduğumuz rakamlardan çok daha fazla kazanan sözleşmeli makinistler olduğu gibi daha az kazananlar da bulunmaktadır.

Makinistlerin yurtdışı maaşları ise ülkemize nazaran bir hayli yüksek seviyelerdedir. Yurtdışı makinist maaşları genel olarak 10 bin Euro ile 20 bin Euro arasındadır.

Makinistler TCDD dışında, İZBAN, Tüpraş gibi kurumların bünyesinde de çalışma fırsatı elde edebiliyorlar. Makinist mesleği elde etmiş oldukları gelir ile kıyaslanmamalıdır. Düzenli olarak seyahat eden, trende çok sayıda sorunla karşılaşan ve bunlarla acil müdahale etmesi gereken kimseler olan makinistlerin mesleği oldukça zordur. Bu mesleği seçmek isteyen kişilerin makinistlik yapan kişilerle irtibata geçerek meslek hakkında bilgi almalarında fayda vardır. Bu yazımızda makinist ne kadar maaş alır, zamlı yeni Ocak ve Temmuz ayı makinist maaşları hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER MAKİNİST HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, makinist konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan makinist duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.