Makinistler ne kadar maaş alırlar, para kazanırlar?

Makinistler, treni emniyetli ve kurallara uygun olarak sürmekle görevli olan kişilere denilmektedir. Trenleri kullanmanın dışında gerekli güvenlik önlemlerini sağlamak ve lokomotiflerde bulunan diğer personelleri denetlemek gibi çeşitli görevlere de sahiptirler.

Makinist olmak için üniversitelerin raylı sistemler bölümü bitirilmelidir. Bunun dışında lise mezunu olan kişiler de makinist olabilirler. Bunun nasıl mümkün olduğunu nasıl makinist olunur yazımızdan ulaşabilirsiniz. Günümüzde çok sayıda kişi makinist olmak için başvuru yapmaktadırlar. Makinistlerin kazanmış oldukları para bu duruma bir etken olmaktadır. Peki makinistler ne kadar maaş alıyorlar?2020 Makinist Maaşları

Kadrolu olarak ataması gerçekleştirilen makinistler 12. Derecenin 2. Kademesinden göreve başlayıp özel tazminatları ile beraber brüt olarak asgari ücretin 2 katı kadar aylık ücret almaktadırlar. Bunun yanında gittikleri yol kadar kilometre tazminatı adı altında ek bir ücret ve yaptıkları mesai kadar da mesai ücreti almaktadırlar. Bu miktarlar maaş katsayısına ve kıdeme göre artış göstermektedir. Kadrolu olarak atanan makinistlerin aşağıda maaşları derece ve kıdemlerine göre 3 bin TL ile 5 bin TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Sözleşmeli olarak çalışan makinistler ise net asgari ücretin 3 -4 katı kadar maaş almaktadırlar.

Makinistlerin yurt dışındaki maaşları ise ortalama olarak çok daha yüksektir. Yurt dışında bir makinist 20 ile 50 bin Euro arasında değişen miktarlarda maaş elde edebilirler.

Makinistlik gerek çocukluk hayali, gerekse de kazandıkları maaş bakımından tercih edilen bir meslektir. Ancak makinistlik mesleği oldukça zordur. Bu mesleği yapan kişiler bayramlarda ve resmi tatil günlerinde daha yoğun olmalarından dolayı fazla mesaiye kaldıkları görülmektedir. Bu yazımızda makinist maaşları hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER MAKİNİST HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, makinist konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan makinist duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.