Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (kısaca MKEK veya MKE), Türk Silahlı Kuvvetlerinin her türlü silah, mühimmat, roket, araç ve gereç ihtiyaçlarını karşılayan devlet kuruluşudur. Uzun süre MKE kısaltmasını kullanmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nda bu kurum “Tophane-i Hümayun” adıyla hizmet vermekteydi. 1921 yılında “Askeri Fabrikaları Umum Müdürlüğü” haline dönüştürülmüştür, daha sonra ise “Makina Kimya Endüstrisi Kurumu” adını almıştır. MKE faaliyetlerini Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde sürdürmektedir. Makine Kimya Endüstrisi Kurumu Dünya’da 40’tan fazla ülkeye ihracat yapmaktadır. Makine Kimya Endüstrisi Kurumu arge çalışmalarına 2023 yılında ara vermeksizin devam edeceğini belirtmiştir. Bu kapsamda çalışmalarına hız veren kurum, ihtiyaçları sebebi ile de çok sayıda işçi alımı, eleman alımı, personel alımı, memur alımı gerçekleştirecektir. Yazımızın devamında kuruma ait güncel iş ilanları, iş başvuru formu, iş talep formu gibi çeşitli iş başvurusu detayları yer almaktadır.

Makina Kimya Endüstrisi Kurumu İş İlanları 2023

Kurumun ana görevi: Türk Silahlı Kuvvetleri’nin her çeşit silah, mühimmat, roket, harp araç ve gereç ihtiyacını karşılamak olan kurumda; zaman içinde Türkiye endüstrisi ve ekonomisindeki gelişmeler paralelinde organizasyon değişiklikleri yapılmış olup günümüz itibariyle Kurum faaliyetlerini, Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı ile ilişkilendirilmiş olarak 10 Fabrika, 2 İşletme Müdürlüğünde çalışan yaklaşık 6000 personel ile yürütmektedir. MKE Kurumu ülkemizin en büyük sanayi kuruluşları arasında yer almaktadır ve sıralamalarda her geçen gün yükselmeye devam etmektedir.  Makine Kimya Endüstrisi insan kaynakları kurumun 2023 yılında çok sayıda personel alımı, eleman alımı, memur alımı ve işçi alımı gerçekleştireceğini belirtmiştir. Aşağıda kurumun personel ve işçi alımı yapacağı fabrikalar yer almaktadır. • MKE Ağır Silah ve Çelik Fabrikası Müdürlüğü (Kırıkkale)
 • MKE Barut Fabrikası Müdürlüğü (Kırıkkale)
 • MKE Çankırı Silah Fabrikası Müdürlüğü (Çankırı)
 • MKE Gazi Fişek Fabrikası Müdürlüğü (Ankara)
 • MKE Hurda İşletmesi Müdürlüğü (Ankara)
 • MKE Kapsül Fabrikası Müdürlüğü (Ankara)
 • MKE Maksam Makina ve Maske Fabrikası Müdürlüğü (Ankara)
 • MKE Mühimmat Fabrikası Müdürlüğü (Kırıkkale)
 • MKE Pirinç Fabrikası Müdürlüğü (Kırıkkale)
 • MKE Roket ve Patlayıcı Fabrikası Müdürlüğü (Ankara)
 • MKE Silah Fabrikası Müdürlüğü (Kırıkkale)
 • MKE Lojmanları (Aliağa-Çakmaklı Köyü)
 • MKE Destek Testitsleri İşletmesi Müdürlüğü (Kırıkkale)

Makine Kimya Endüstrisinde çalışanlar sözleşmeli, kadrolu ve daimi gibi statülerde çalışmaktadırlar. Kurumda ilköğretim mezunu, lise mezunu, meslek lisesi mezunu, yüksekokul mezunu, lisans mezunu, yüksek lisans mezunu ve doktora mezunu 6 bini aşkın çalışan bulunmaktadır. Kurum bu çalışanlarına yenilerini eklemek adına çalışmalar yapmaktadır. Aşağıda MKE tarafından yayınlanmış en son iş ilanları bulunmaktadır. Yazımız devamında bu ilanlara nasıl iş başvurusu yapabileceğinizi de detaylı olarak anlattık.

 • MKEK CNC Teknisyeni Alımı İlanı İçin TIKLAYIN
 • MKE 238 İşçi Alımı İlanı İçin TIKLAYIN
 • Makine ve Kimya Endüstrisi İşçi Alımı İlanı İçin TIKLAYIN
 • Makine Kimya Endüstrisi Personel Alımı İlanı İçin TIKLAYIN
 • Makina Kimya Endüstrisi Kurumu İşçi Alımı İlanı İçin TIKLAYIN

Kurum tarafından yayınlanmış ve yayınlanacak olan iş ilanları içinde endüstriyel bakım ve onarım, kaynakçı, makine bakım onarımcısı, ısıtma ve sıhhi tesisatçı, şoför, makine mühendisi, tekniker, teknisyen, çelikhane operatörü, kimyager, refrakter ustası, tavan vinç operatörü, iş makineleri operatörü, makine teknolojisi teknisyeni, CNC operatörü, kimya teknisyeni, kaynak teknisyeni, tesviyeci gibi sayısız kadro ve pozisyon yer almaktadır. Peki bu ilanlara nasıl iş başvurusu yapılır?

Makina Kimya Endüstrisi Kurumu İş Başvurusu Nasıl, Nereden Yapılır?

Kurumumuzca yeni personel alımına ihtiyaç duyulması halinde, o yıla ait Kamu İktisadi Teşebbüsleri ve Bağlı Ortaklıklarının Genel Yatırım ve Finansman Programına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı eki Karar çerçevesinde işlem yapılmakta olup, personel alımları, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM) yapılacak Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS) başarılı olanlar arasından ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmak suretiyle gerçekleştirilmektedir. İşçi taleplerimiz Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik gereğince Türkiye İş Kurumu aracılığıyla karşılanmaktadır. Makine Kimya Endüstrisi tarafından yayınlanmış bütün iş ilanları www.devlette.com adresimiz üzerinde de yer almaktadır. Bu iş ilanlarını kaçırmamak ve anında iş başvurusu yapmak için sosyal ağlardan bizleri takip edebilirsiniz. İlanlar yayınlandığı vakit ilanlara ait başvuru formu, başvuru tarihleri ve başvuru şartları gibi çeşitli duyuruları yine sosyal ağlar üzerinden gerçekleştireceğiniz. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi ise yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER MAKİNE KİMYA ENDÜSTRİSİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, makine kimya endüstrisi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan makine kimya endüstrisi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.