Makam şoförü kimdir, ne iş yapar?

Ülkemizdeki araç sayısı ve trafik yoğunluğu her geçen gün daha da artmaktadır. Araçları olmasına rağmen, trafiğe çıkarak araç kullanmak istemeyen kişiler de makam şoförleri ile çalışmaktadırlar. Makam şoförü, makam aracını kullanan ve hizmet ettiği kişi ya da kişilerin ulaşımını sağlayan kişilerdir.  Makam şoförlerinin temel görevleri, zamanında ve güvenli ulaşımı sağlamaktır. Makam şoförleri özel sektörde ve kamuda iş bulabilmektedirler. Kamuda özellikle belediye başkanları, milletvekilleri, bakanlar, kaymakamlar, valiler, emniyet müdürleri, siyasi parti liderleri ve daha çok sayıda kimse makam şoförleri ile çalışmaktadırlar. Peki nasıl makam şoförü olunur?

Makam şoförü nasıl olunur?

Makam şoförü olmak için bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Genellikle makam şoförü alımlarında eğitim şartı ilköğretim düzeyinde tutulmaktadır. Bunun yerine kullanacağı araca göre ehliyet sahibi olmaları, esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilmeleri gerekmektedir. Burada ehliyetini yeni almış olan kişiler pek tercih sebebi değildir. Daha çok deneyimli sürücüler tercih edilmektedir. Hatta bazı iş ilanlarında silah taşıma ruhsatı bulunması gibi çeşitli ek şartlar da aranabilmektedir.Makam şoförü olmak için en önemli şartlardan bir tanesi de ileri sürüş teknikleri konusunda bilgi sahibi olunmasıdır. Bu hususta gerekli eğitim sürücü kursları tarafından verilmektedir. Vermiş olduğumuz belgelerden ne kadar çoğuna sahip olursanız, makam şoförü olarak iş bulma ihtimaliniz de bir o kadar artmaktadır.

Makam Şoförü İş İlanları

Web adresimiz olan www.devlette.com üzerinde makam şoförü arayan kamu kurum ve kuruluşları ile özel şirketlerin ilanlarını sık sık paylaşmaktayız. Bu iş ilanlarını takip ederek, makam şoförü olarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu ilanlara personel alımı sayfamızdan ulaşmanız mümkündür.

Makam şoförü maaşları ne kadardır?

Makam şoförlüğünün bu kadar popüler bir meslek olmasındaki en büyük etkenlerden bir tanesi de makam şoförlerinin kazanmış oldukları paradır. Makam şoförleri çoğu mesleğin üzerinde maaş almaktadırlar. Özel sektörde veya kamuda çalışan bir makam şoförü 2.500 TL ile 5 Bin TL arasında değişen miktarlarda maaş alabilmektedir. Bu maaş miktarı deneyim yılınıza göre farklılık göstermektedir.

Bu yazımızda makam şoförü nedir, ne demektir, makam şoförlerinin görevleri nelerdir, makam şoförü arayan firmalar nelerdir, makam şoförü olmak istiyorum nasıl olurum gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER MAKAM ŞOFÖRLÜĞÜ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, makam şoförlüğü konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan makam şoförlüğü duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.