Mahsup Fişi Nedir, Ne Demektir?

Mahsup fişi, kasa hesabında bir hareket olmadığı zaman, kasa hesabını ilgilendirmeyen bir işlem olduğunda, işletmenin nakitlerini ilgilendirmeyen muhasebe fiş türüdür. Tahsil ve tediye fişinde kasa hesabı bulunmaktadır. Tahsil fişi, kasa hesabına para girişi olduğunda işlem yapılmaktadır. Tediye fişinde ise kasadan çıkış olduğu zaman işlem yapılmaktadır. Ancak mahsup fişinde ne kasa girişi ne de kasa çıkışı bulunmaktadır. Mahsup fişinde alacaklı ya da borçlu hesabında tamamen kasa hesabı yoktur diyebiliriz.

Mahsup Fişi Ne Zaman ve Nerelerde Kullanılır?

Mahsup fişi muhasebede kullanılan bir fiş türüdür. Mahsup fişi kullanılacağı zaman kasa ile ilgili olmayan giriş çıkışlar ayrı tutularak yazılmaktadır. Bu yüzden mahsup fişi kasa fişlerinden ayrı tutulur. Örnek verecek bir kurum ya da birey 10.000 TL değerinde araç almak istiyor ve karşılığında ise çek ya da senet vermek istiyor. Bu durumda mahsup fişine sadece borç ya da alacak değil hem borç hem de alacak bölümü yan yana olmak üzere fiş açılır. Açıklama kısmına ise taşıtlar hesabı olarak yazının karşısına borç olarak 10.000 TL çıktığı gösterilir. Çek, senet gibi alım yaptığı için bu şekilde açıklamaya yazarak alacak kısmına da 10.000 TL yazmaktadır. Bu sayede her hangi bir nakit giriş çıkışı olmadan satılan aracın karşılığında senet verildiyse mahsup fişine alacak ve borç olarak ayrı ayrı tek bir fiş üzerine kayıt edilir. Mahsup fişi de bu şekilde muhasebe alanında kullanılmaktadır.Bu yazımızda mahsup fişi anlamı, açıklaması, neden kaydedilir, ne zaman kullanılır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER MAHSUP FİŞİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, mahsup fişi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan mahsup fişi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.