Son yıllarda ceza infaz kurumlarının yıllara göre doluluk oranlarında büyük artış yaşandı. Buna göre 2019 yılına girmemize az bir zaman kala cezaevlerinde bulunan hükümlü ve tutuklu sayısı 170 bin rakamına dayanmış durumda. Hal böyle iken cezaevlerinde doluluk oranları bu kadar fazla iken bir çok mahkum yaşadığı yerden uzak cezaevlerine nakil ediliyor ve aileleriyle görüşmesi de bir hayli zor duruma geliyor. Çok sayıda vatandaşımız yakın zamanda çıkabilecek bir af haberini dört gözle bekliyor. Peki mahkumlara genel af çıkacak mı?

Merakla Beklenen Af Haberi Nihayet Çıktı !

Hangi Mahkumlar Aftan Yararlanabilecek? Kimler Tahliye Edilecek?

Birincisi, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 105/A’daki koşullu salıverilmeye dair “bir yıl”, “iki yıla” çıkarıldı. Buna göre; koşullu salıverilmesine iki yıl veya daha az süre kalan iyi halli hükümlülerin cezalarının, koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmı, denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle infaz edilebilecektir. Diğer ifadeyle, bir yıl erken tahliye olacaklardır.İkinci düzenleme Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 107. maddesinde düzenlenen koşullu salıvermeye ilişkindir. 107. maddenin ikinci fıkrasına göre, süreli hapis cezalarına mahkum edilmiş olanlar, cezalarının “üçte ikisini” infaz kurumunda çekmeleri halinde koşullu salıverilmeden yararlanabilmektedir. KHK’da yapılan düzenlemeyle “üçte ikilik(2/3)”oran, “yarısına (1/2)”ye indirilmektedir.

Buna göre, süreli hapis cezalarına mahkumlar, cezalarının 1/2’sini infaz kurumunda çektikleri takdirde,koşullu salıvermeden yararlanabilecek. Ancak aşağıdaki suçları işlemiş olanlar bu düzenlemenin kapsamı dışındadır.

Hangi Suçlar Af Kapsamı Dışındadır?

  • Kasten öldürme (madde 81,82)
  • Altsoya,üstsoya, eşe veya kardeşe ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumunda bulunan kişiye karşı işlenen.. kasten yaralama veya neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçları;
  • Cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar (madde 102,103,104,105)
  • Özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar (madde 132,133,134,135,136,137,138)
  • Iyuşturucu veya uyarıcı madde imal veya ticareti (madde 188)
  • Devletin güvenliğine karşı suçlar
  • Anayasal düzene karşı suçlar
  • Milli savunmaya karşı suçlar
  • Devlet sırlarına karşı suçlar
  • Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar

İşte yayınlanmış olan Resmi Gazete’de yer alan Kanun Hükmünde Kararname.

Mahkumlara Genel Af Var Mı?

Her mahkumun kuşkusuz en büyük isteği genel af çıkması.  Ailelerine, sevdiklerine kavuşmak için gün sayan binlerce mahkum her gün pişmanlıklarını dile getirerek kendilerinin af edilmesini ve normal hayatlarına dönmeyi, yavrularına, eşlerine, annelerine doya doya sarılmayı dört gözle bekliyorlar.  Bunun için de son zamanlarda sevindirici gelişmeler yaşanmaya başladı. Seçimlerden sonra genel af çıkarabileceği yönünde siyasi mercilerde ve makamlarda sesler yükselmeye başladı.

Gündemde Genel Af Var Mı? 2019

Daha önce çeşitli kanun hükmünde değişikliklere gidilerek genel af çıkmasa bile mahkumların hayatları kolaylaştırılmaya çalışılmıştı. Bunlardan bir tanesi de denetimli serbestlik yasası idi.  Ayrıca mahkumların açık cezaevlerine geçişleri de büyük ölçüde kolaylaştırıldı. Tüm bu gelişmelerin ardından ise 38 bin mahkuma af haberi geldi. Tüm mahkumlara ve ailelerine sabır diliyoruz. Devlette.com olarak her zaman mahkumların ve ailelerinin sesi olmaya çalışacağımızı bilmenizi isteriz.


DİĞER MAHKUMLARA AF HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, mahkumlara af konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan mahkumlara af duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.