Mağaza Müdürü (Yöneticisi) Nedir?

Mağaza müdürü, hangi mağazada çalışıyor ise adından da anlayacağınız üzere o mağazanın müdürüdür. Yani bütün görev ve yükümlülükler ona yüklü olduğundan dolayı mağazanın aktifliği de ona bağlıdır diyebiliriz. Yönetimini yaptığı bu mağazada verdiği her karar kritik olduğundan dolayı sorumlulukları da yüksektir. Bu sorumlulukları ise ancak mağaza çalışanları değil müdür kalitesindeki kişiler başarılı bir şekilde gerçekleştirebilir.

Ülkemizde de toptan ve perakende sektörü her geçen yıl büyümektedir. Bu satışların en iyi şekilde yapılabilmesi ve eksiksiz bir şekilde gerçekleştirebilmesi için yine mağaza müdürüne ihtiyaç duyulmaktadır. Mağazadaki bütün her şeyden sorumlu olan mağaza müdürleri ayrıca satış konusunda sorun yaşıyorsa buna da çözüm bulmak zorundadır.Mağaza Müdürü Ne İş Yapar?

Mağaza müdürü ne iş yapar gibi soruların cevabı aslında çok basittir. Mağazadaki neredeyse bütün işleri yapmaktadır. Mağazanın stoklarından, düzenli ve temiz olmasından, açılış ve kapanışından, çalışanların değişme konusundan, mağazanın görselliğine ve diğer bütün konularda mağaza müdürü sorumlu olduğundan dolayı detaylı bir şekilde bakmaktadır. Bu yüzden herkes mağaza müdürü olamayacağı gibi her mağaza müdürü de başarılı olamamaktadır. Bu yüzden mağaza müdürü olabilmek için bu sorumluluk altında çalışabilmeli, mağaza işleyişini çok iyi bilmeli ve yönetebilmelidir.

Mağazaların ürünlerinden müşterilerine kadar personellere gerekirse işleri konusunda uyarı yapan mağaza müdürleri, müşteri memnuniyetini ön planda tutar. Problemler oluşmasını engeller ve problemler olursa da anında çözüm üretmek için analitik düşünür. Bu yüzden mağaza müdürleri sadece bilgili değil ayrıca tecrübeli de olması lazım.

Mağazanın her şeyi olan mağaza müdürleri mağazaların maestrosudur diyebiliriz. Karar alıcı, lider karakterli, sorunları çözen, ekibi yöneten, ekip ruhu veren, çalışanlara enerji ve motive veren, müşteriler ile iyi geçinen, disiplin sağlayan, satışların hedefine giden, araştıran, tecrübeli ve bilgisi sayesinde yeni gelenlere öğretip yetiştiren bir bireydi. Bu anlamda mağaza müdürleri her şeyi yapmak, kontrol etmek ve sorumlulukları kabul etmekle yükümlü, işleri zor anca mağazanın en rütbeli kişileridir.

Mağaza Müdürü Nasıl Olunur?

Az önce yukarıda da bahsedildiği gibi mağaza müdürü olabilmek için öncelikle tecrübe ve bilgi sahibi olunması daha sonra diğer sayılan karakteristik özellikleri bulunması gerekmektedir. Sorumlulukları daha fazla olduğu için herkes mağaza müdürlük görevini kaldıramamaktadır. Çünkü en ufak bir hatada ilk azarı işiten mağaza müdürü olacaktır.

Mağaza müdürleri, hangi mağazada çalışıyor ise aylık satış hedefine ulaşmak için her şeyi yapacaktır. Bu durumda işini yapmayan personelleri kovabilir ve yenilerini alabilir. Maksadı o limite erişebilmektir. Bu anlamda büyük sorumlulukları olduğu için kovmak istemiyorsa ekibine nasıl satış yapacağı konusunda ders vermelidir. Bu sayede satışlar artacak çalışanlar dahil olmak üzere kendisi de prim alacaktır. Primlerle daha fazla kazanan bir meslek olduğu için maaşı düşük olmaktadır.

Bir mağazanın müdürü olabilmek için hangi üniversite diploması olursa olsun en az 3 ya da 4 yıllık mağaza çalışanı olarak tecrübe edinmeniz gerekmektedir. Tecrübeden sonra çalıştığınızda ne kadar satış yapmışsınız, nasıl performans sergilemişsiniz ona bakılır. Daha sonra kişinin diplomaları var ise bu müdür olabilmesini daha da hızlandırabilir. Ancak en önemli şey bilgi ve tecrübedir. Dünyaca ünlü mağazalarda müdür olabilmek için 10 yıl çalışanlar bile olurken her hangi bir mağazada müdür olan bu büyük mağazalarda kolay kolay müdür olamamaktadır. Çünkü çalışma şartları ve işleyişi farklıdır. Bu yüzden mağazalarda çalışanlar eğer kariyer yapmak istiyorsa en az 4 yılı gözden çıkarmalı ve başarılı bir şekilde mağazada çalışması gerekmektedir.

Zaman sonra mağaza müdürlük adayı olacak ve mağaza müdürlük adayları için hazırlanan sınavlara katılmaya hak kazanacaktır. Bu sınav sonrası eğer başarılı olur ise mağaza müdürü rütbesine terfi edecektir. Bunun için çok çalışmak, bilgi ve tecrübe sahibi olmanız gerekmektedir.

Mağaza Müdürleri Ne Kadar Kazanırlar, Maaşları Ne Kadardır?

Bu görevleri yerine getiren ve istikrarlı bir şekilde mağazada en az 4 yıl çalışan kişiler mağaza müdürü olma adayı olurlar. Çalışmasına bağlı olarak yönetici yani müdür pozisyonuna getirilirler. Ancak tecrübesi olmayıp diploması olan kişiler bu konuda çok şansı yok. Adı üstünde yönetici olduğu için tecrübe ön plandadır. Bu noktada mağaza müdürleri tecrübesine göre 2.500 TL’den başlayan maaşlar ile çalışmaktadır. Bu fiyat çalıştığı kurum, eğitim, tecrübe ve yaptığı başarılı çalışmalara göre daha fazla artmaktadır. Ayrıca yapılan satışların primlerinden de gelir eden mağaza müdürleri, maaş + prim olunca aylık kazançları 10.000 TL’den fazla olabilmektedir.


DİĞER MAĞAZA MÜDÜRÜ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, mağaza müdürü konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan mağaza müdürü duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.