Maaşa haciz gelir mi?

Maaşa haciz gelme durumu, borcunu ödeyemeyen kişi, faizi ile beraber maaşından kredi borcu ya da kredi kartı borcu alınma durumu söz konusu olmaktadır. Bu borçlar büyüklüğüne göre maaşın bir kısmı otomatik bir şekilde alınmaktadır. Bildiğiniz gibi ülkemizde milyonlarca kişi kredi kartı kullanıyor, kredi çekiyor ve bazı durumlarda ödeyemiyor. Son yapılan araştırmaya göre kredi borcu ya da kredi borcu olan kişi sayısı 3 milyonu aşmıştır. Bu 3 milyonu aşkın kişinin toplam borcu ise 32 milyar TL civarındadır. Normal sürelerde borçlarını ödemeyenler için 3 ay içerisinde hiçbir şekilde ödeme yapmazlar ise yasal takip başlamaktadır. Eğer gecikerek öderseniz gecikme faizi ile beraber borcunuzu ödeyebilirsiniz. Eğer size bağlı bir emekli maaşı ya da çalışıyorsanız maaşınız var ise banka bunu otomatik bir şekilde çekecektir.

Çalışan birisinin kesin olan borcundan ötürü icra müdürlüğü aracılığı ile aylık aldığı maaşının 4’te 1’ine haciz gelmektedir. Bu haciz, borç miktarının bitinceye kadar geçerlidir. Borç bittikten sonra kişi yine normal maaşını almaya devam edecektir. Bu kişi bir kurumda çalışıyorsa şirket sahibine icra müdürlüğünden haciz konusunda bir bilgilendirme gönderilir. Bu bildirgenin geldiği zamandan sonra iş yer sahibi, çalışanına vereceği maaşın 4’te 1’ini icra müdürlüğünün banka hesabına her ay yatırır. Ayrıca her yatırdığında da ve bu işlemi başladığında da bilgi vermesi zorunludur.Bazı durumlarda çalışanlar borçlarının daha hızlı bitmesi durumunda oranı arttırabilir. Ancak bu oranı sadece çalışan kişi yani borçlu olan kişi kendi rızası var ise bu oranı kendisi arttırabilir. Başkası ya da zorla hiçbir şekilde bu yapılamaz, yapılması da suçtur. Eğer bu kişi işten çıkartılırsa ve kıdem tazminatı alırsa bu para haciz gelmesi tamamen kişiye bağlıdır. İsterse icra müdürlüğüne dilekçe yazarak bildirebilir. İsterse de bu alacağı miktardan bir kısmını borcunu kapatmak üzere de verebilir.

Haciz edilen bu maaşların yanı sıra askeri emekli olan kişinin emekli maaşı, askeriyede çalışan birisinin maaşı, şehit ailelerinin maaşları kesinlikle haciz konulamaz. Bunun dışında kalan kişilerin maaşlarına haciz gelebilmektedir. SGK emekli maaşlarında ise borçlu olan kişi istemediği sürece hiçbir şekilde emekli maaşına haciz konulamaz. Şayet sizin haberiniz olmadan SGK emekli maaşınıza icra müdürlüğünden haciz geldiyse derhal buna itiraz etmelisiniz. Çünkü yasalar gereği SGK emekli maaşı olanlarına kişilerin maaşlarına haciz konulamayacağı belirtilmiştir.

Maaşa haciz gelmesi durumunda ne yapılmalı?

Milyonlarca kişi borçlarını ödeyemediğinden dolayı icra müdürlüğü 90 gün süre sonunda borçlu olan kişilere son uyarı yapar ve 7 gün mühlet daha verir. Bu 7 gün ek sürede de yine kişi borcunu ödemez ise maaşına haciz gelmekle birlikte gecikme faizi ile beraber maaşının 4’te 1’i kesilir. Bazı durumlarda emekli olan SGK memurlarının maaşlarına da haciz gelmektedir. Ancak yasa gereği SGK emekli maaşına haciz gelemez. Bundan dolayı SGK emeklisi bu duruma karşılık olarak itiraz dilekçesi vermeli ve gerekirse dava açmalıdır. Aksi halde rızası olmadan hiçbir şekilde SGK emeklisinin maaşına haciz gelemez.

SGK emeklisinin dışında maaşına haciz gelenler eğer geçim sıkıntısı yaşıyorsa bu konuda hemen itiraz edilmelidir. Bu konuda İcra ve İflas yasasının 83. Maddesine göre geçimine yetecek orandan fazlasını haciz edildiğine dair yasa olduğundan dolayı şikayet edebilir. Ancak bu durumlar genelde sadece SGK emeklileri için geçerlidir. Bunun dışında olan kişilerin maaşlarına haciz gelirse borç bitene kadar haciz kalkmayacaktır. Bundan dolayı borcunuzu kapatana kadar hacizli maaş almaya devam edebilirsiniz. Bunun dışında işsizlik maaşı alan kişilerinde maaşlarına haciz işlemi uygulanmamaktadır.


DİĞER MAAŞA HACİZ KONULMASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, maaşa haciz konulması konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan maaşa haciz konulması duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.