Sorumlu sınıf geçme nedir?

Lisede sınıf geçebilmek için bazı not ortalaması şartlarının sağlanması gerekmektedir. Lisede bir dersten başarılı sayılabilmek için; iki dönem aritmetik ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70 olması gerekmektedir. Şayet başarısız dersleriniz varsa ancak yıl sonu başarı puanınız en az 50 ise sınıfı rahatlıkla geçebilirsiniz. Fakat başarısız dersleriniz varsa yıl sonu başarı puanınız 50’nin altında ise başarısız olduğunuz derslerden sorumlu geçersiniz.

Bir sınıfta başarısız olan ders sayısı en fazla 3 olan kişiler sorumlu olarak sınıf geçebilmektedirler. Ancak alt sınıflar da dahil olmak üzere 6 veya daha fazla başarısız dersiniz varsa sınıf tekrarı yapmak zorundasınız. Nakil ve geçişler yüzünden ortaya çıkan sorumlu dersler ise bu hesaba dahil edilmemektedir. Şayet sorumlu geçtiğiniz dersler varsa bu iki anlama gelmektedir.  • Sınıfı geçtiniz.
  • Mezun olana kadar yani 12. Sınıf sonuna kadar sorumlu olduğunuz dersleri vermek zorundasınız.

Sorumlu olarak geçtiğiniz dersleri verebilmek için birinci ve ikinci dönemin ilk haftası sorumluluk sınavları gerçekleştirilmektedir. Şayet sorumlu olarak verdiğiniz dersler varsa bu sınava katılmak ve notlarınızı yükseltmek durumundasınız. Sorumluluk sınavı hakkında detaylı bilgilere “Sorumluluk Sınavı Nedir” sayfamızda verdik.

Güncelleme : Koronavirüs sebebi ile sorumlu sınıf geçme değişti

Sadece bu döneme mahsus olmak üzere koronavirüs sebebi ile sorumlu sınıf geçme durumunda değişiklikler gerçekleştirildi. Sadece bu döneme mahsus olmak üzere öğrencilerin not ortalamaları ne olursa olsun sorumlu olarak bir üst sınıfa geçebilecekler. Yani sınıfta kalma uygulaması bu sene için uygulanmayacaktır. Ayrıca ikinci dönem sınavları gerçekleştirilmeyecek olup, birinci dönemde alınan notlar geçerli olacaktır.

Bu yazımızda lisede, 9. Sınıf, 10. Sınıf, 11. Sınıf sorumlu ders geçme nedir, MEB sorumlu geçme, 1 dersten, 2 dersten veya 3 dersten sorumlu olarak geçme konularında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SORUMLU GEÇME HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sorumlu geçme konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sorumlu geçme duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.