Lise, Türk eğitim sistemine göre, sekiz yıllık ilkokul ve ortaokulu bitirmiş olan öğrencileri, en az dört yıllık bir eğitimle yükseköğretime hazırlayan ortaöğretim kurumlarına denilmektedir. Liseyi bitirmek ülkemiz eğitim sistemince zorunlu tutulmuştur. Peki zorlu eğitim sürecinden geçen öğrenciler, eğitim süreçleri sonunda diplomalarını almaya hak kazandıkları takdirde diplomalarını nasıl alabilecekler?

Öncelikle kimler liseyi bitmeye hak kazanıyorlar bunu irdeleyelim.Lise diplomasını 3 yıllık sistemde okuyanlar:

  • Toplam kazanılan kredinin 144 veya üzeri ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması
  • Alan kredisinin 64 veya üzeri olması
  • Lise ara sınıflarından gelerek Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptıran öğrencilerin, Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olması ve toplam dönemlerinin en az 5 olması gerekir.

Not: Dil ve Anlatım dersi için muafiyet yoktur, mutlaka başarılı olunmalıdır.

Lise diplomasını 4 yıllık sistemde okuyanlar:

  • Toplam kazanılan kredinin 192 veya üzeri olması
  • Alan kredisinin 80 veya üzeri olması
  • Alan derslerinin tamamından sınava girilmiş olması
  • Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması
  • Genel Kültür alanındaki öğrencilerin ortak derslerden mutlaka 80 kredi toplaması
  • Lise ara sınıflarından gelerek Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptıran öğrencilerin, Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olması ve toplam dönemlerinin en az 8 olması gerekir.

Şayet bu şartları sağlıyorsanız liseyi bitirmeye hak kazanmışsınız demektir. Peki lise diploması nasıl alınır, lise diploması nereden alınır?

Lise Diploması Nasıl Alınır?

Liseden başarı ile mezun olan öğrenciler kimlikleri ile beraber okullarında bulunan öğrenci işlerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Akabinde diplomaları düzenlenecek ve kendilerine teslimi gerçekleştirilecektir. Diplomayı almanızın ardından kaybetmeyeceğiniz bir yerde muhafaza etmenizi öneriyoruz. Daha sonra örneğin üniversiteye girişte lise diplomanız istenecektir.

Şayet öğrenci açık öğretim lisesinde okuyorsa; açık öğretim Lisesinden mezun olarak diploma almaya hak kazanan öğrencilerimizin diplomaları, sınav sonuçları açıklandıktan 2-4 ay sonra öğrencilerin belirttiği adres illerinde bulunan Merkez Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüğüne gönderilmektedir. Daha önceki dönemlerde mezun olup diplomasını alamayan öğrencilerimizin Açık Öğretim Lisesine bir dilekçe ile başvurarak diplomalarını Açık Öğretim Lisesi İrtibat Merkezleri başlığı altındaki merkezlerden herhangi birine gönderilmesini istemeleri gerekmektedir.

Ayrıca diplomanızı aldıktan sonra aslı gibidir yaptırmayı unutmayın. Diplomanızın gerçeği bir tane olacağı için diğer kurum ve kuruluşlara aslı gibidir yaptırıp bunu vermeniz gerekiyor.


DİĞER DİPLOMA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, diploma konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan diploma duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.