Lastik yaşı nasıl anlaşılır?

Lastik satın alırken veya aracımızdaki lastikleri değiştirmek istediğimizde lastiklerin kaç sene önce üretildiğini kontrol ederiz. Uzmanlar özellikle 10 seneyi aşmış üretim yılına sahip lastiklerin alınmamasını tavsiye ediyorlar. Peki lastiklerin üretim yılı yani üretim tarihi nereden nasıl öğrenilir?

Lastik üretim tarihi nerede yazar?

Gerek sıfır araç alırken, gerekse ikinci el araç satın alırken çok sayıda detaya dikkat etmemiz gerekiyor. Bunlardan bir tanesi de aracın lastikleri. Günümüzde lastik fiyatları bir hayli artmış durumda. Kısa süre içerisinde yıpranacak veya hali hazırda yıpranmış olan lastikler yol tutuşunu azaltırken, kaza yapma olasılığımızı arttırmaktadır. Bu sebepten dolayı lastikleri incelemek oldukça önemlidir. Bu inceleme sırasında lastik tırtırlarının ne kadar aşındığına ve lastiklerin üretim yılına bakmalıyız.Lastiklerin üretim yılı lastiklerin üzerinde yazmaktadır. Lastiklerin kronolojik yaşı lastiğin yanağında “DOT” sembolünün ardından gelen karakterlere bakarak anlaşılabilir. Burada resimde görebileceğiniz üzere son dört rakam lastiği üretildiği haftayı ve yılı bize göstermektedir.  Bu dört rakamın son ikisi bize üretildiği yılı vermektedir. İlk iki rakam ise üretildiği haftayı verir. Resimde son iki rakam 47 yani bu resimdeki lastik 2008 yılında üretilmiştir. İlk iki rakam ise 47’dur. Yani lastiğin üretim tarihi 2008 yılının 47. Haftasıdır diyebiliriz.

Lastik üretim yılı bulma

Lastik yaşını bulmak bu denli pratik ve kolay bir işlemdir. On yıldan uzun bir süre önce üretilmiş tüm lastikler (yedek lastikler dahil), görünüş itibariyle kullanılabilir gibi dursalar veya minimum diş derinliğine gelmemiş olsalar da yenileriyle değiştirilmelidir. Eğer lastik 2 yıl önce üretilmiş ve doğru şekilde saklanmış ise, doğru kullanım ile 8 yıllık daha ömrü var demektir.

Bu yazımızda lassa, prelli, petlas, bridgestone, nokian, goodyear, continental, riken, sava, michelin gibi oto ve motosiklet lastik üreticilerin lastiklerinde üretim tarihi nerede yazar, lastik üretim yılı önemli midir, nerede yazıyor, lastik üretim tarihi yani lastik yaşı bulma, öğrenme, nasıl anlaşılır hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER LASTİK YAŞI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, lastik yaşı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan lastik yaşı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.