Laborant Nedir? Ne İş Yapar?

Tıbbi olan laboratuvarlarda ve araştırma merkezlerinde görev yapan laborantlar, burada bulunan cihazların bakımı, kullanımı ve doktor kontrolünde çeşitli tahliller yapan bir teknisyendir. Bunun için bazı devletlerde özel laborant okulları dahi bulunmaktadır. Laborantların genel işi laboratuvarda bulunan tüm işleri yapma, geniş bilgi ve tecrübeye sahip olmasını gerektiren bir iştir. Genelde bayanların bu mesleği tercih ettiği ülkemizde zaman zaman erkeklerde tercih eder.

Laboratuvar teknisyeni olan laborantlar, kısaca çeşitli tahliller ve araştırmalar yapmakla yükümlüdür. Hastanelerde ve kliniklerde tahlil verirken sıkça gördüğümüz ve laboratuvarda çıkmayan kişiler laborantlardır. Laborantlar hastane, klinik, özel araştırma merkezlerinde laboratuvarlarda genel teknik ve tahlillerle meşguldür. Şayet bazı laborantlar da bulunuyor ki, onlar biyoloji ağırlıklı olup kimya gibi daha özel araştırmalar ve teknik işlerden sorumludurlar. Bunun için üniversite eğitimi ve hatta kariyer için yüksek lisans yapmanız gerekmektedir.Laborant Çalışma Alanları Ve Koşulları

Laborantların çalışma alanları ve koşulları değişebilmektedir. Kimi laborantlar açık ortamlarda, kimileri ise kapalı ortamlarda çalışabilmektedir. Genelde açık hava ortamlarında çalışanlar hayvan barınaklarında çalışırken, kapalı ortamları hastane, klinik ve özel araştırma merkezlerinde görebilmekteyiz. Çalışma koşullarında en önemli şart temizliktir. Önlük, maske, eldiven, tulum ve özel ayakkabı giyen laborantlar, her zaman iş başlangıcı ve sonunda özel sabunlar ile ellerini yıkamaktadır.

Genelde bireysel çalışan laborantlar, özel araştırmalarda ekip olarak da görev yapılabilmektedir. Çalışırken büyük dikkatle işini yapması gereken laborantlar, kesinlikle enfeksiyondan korunarak işlemlerini gerçekleştirmelidir. Düşme ya da yaralanma kazalarını dahi yaşayabilen laborantlar bunların önlemlerini almalıdır. Bununla beraber çalıştığı yer ve kuruma göre koşulları ve şartları da değişebilmektedir.

Laborant İş Olanakları Nasıldır?

Laborant iş olanakları düşünüldüğünün aksine fazladır. Veterinerler, hastaneler, klinikler, özel araştırma yerleri, özel ve devlet sağlık kurumları laborant ihtiyaçları her sene ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden laborant iş olanakları fazla olduğu gibi çalışma alanları da fazladır. Tarım il müdürlükleri ve bakanlığı, sağlık bakanlığı, mezbaha, tarım işletme, et ve balım kurumları, veteriner, ziraat mühendisi, hayvan sağlığı, yetiştiricilik, üretim, hastane, poliklinik, araştırma merkezleri gibi birçok alanlarda laborantlar çok rahat bir şekilde iş bulabilirler.

Nasıl Laborant Olunur?

Laborant olabilmek için en az sağlık meslek lisesi ya da dengi okullardan mezun olmanız gerekiyor. Bununla beraber üniversite sınavlarında iyi bir derece yaparak en az 2 yıllık meslek yüksekokullarında Laborant ve Sağlık bölümlerini okumanız gerekmektedir. 4 yıllık okuyanlarda aynı şekilde laborant ve laboratuvar teknikeri bölümlerini okumaları gerekiyor. Kariyer yapmak isterseniz yüksek lisans ve doktora yapabilir ve akademisyen olarak da çalışabilirsiniz.

Laborant olmak isteyenler bu bölümler ile laborant mesleğini de yapabilirler.

  • Laborant
  • Laboratuvar
  • Hemşirelik
  • Laboratuvar teknikeri ve hizmetleri
  • Sağlık Memurluğu
  • Veteriner
  • Hayvan Sağlığı

Gibi sağlık alanında 2 ya da 4 yıllık bitirmeniz yeterli olacaktır. Sağlık meslek lisesi bitirenler ise ister lise mezunu olarak ebe ya da hemşirelikle devam edebilir. İsterlerse de sınavsız bir şekilde bu bölümlerden birisine yerleşerek üniversite diploması sonrasında daha iyi maaş ile laborant mesleğini yapabilirler. Bu yazımızda laborant olmak için hangi üniversite bölümden mezun olunmalı, laborant olmak istiyorum nasıl olurum, laborant nasıl olunur gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan laborant maaşları konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.


DİĞER LABORANT HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, laborant konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan laborant duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.