Laborant Maaşları Ne Kadardır?

Laborantlar, laboratuvarlarda çeşitli tahlil, araştırma ve teknik işlerle meşgul olan kişidir. Hastanelerde genelde doktorların hastalarının tahlillerini doktor kontrolünde yapan laborantlar, çeşitli analiz ve araştırmalar da yaparak sonuç raporu çıkartıp doktora iletir. Laborantlar kısaca laboratuvar teknisyeni olarak da bilirler. Bunun için sağlık meslek lisesini bitirseniz dahi ilgili bölümlerde en az 2 yıllık okumanız gerekmektedir. Daha sonra özel ya da devlet kurumlarında rahatlıkla iş bulabilirsiniz.

Sağlık bakanlığına bağlı olan hastanelerde 657 numaralı yasa göre laborantlar kadrolu olan sağlık çalışanlarıdır. Hastanelerde numunelik verilen yerlerde çalışırlar. Hastaların, doktor kontrolünde kan, idrar ve daha birçok numune verdiği bu birimde çalışan laborantlar, isterlerse kariyer yaparak daha yüksek yerlere de gidebilirler. Özel araştırma merkezlerinde laboratuvarda çeşitli araştırmalar yapmak için eğitiminizin 2 yıldan fazla olması ve en az yüksek lisans yapmanız gerekmektedir. Doktora da yaparsanız kariyer basamaklarınızı daha hızlı çıkarsınız.2020 Laborant Maaşları

Laborant maaşları, tecrübe, eğitim, çalıştığı yer ve kişiye göre değişmektedir. Özellikle her 2 yılda bir maaşlara zam gelirken, bundan en çok laborantlar yararlanmaktadır. 2020 yılında laborantlar 4 + 3,5 oranında zam alacağı gibi 2020 yılında bu oran değişebilecektir. Genel olarak laborantların yıllara ve 2 yıllık eğitimini tamamlayanlara verilen maaş tablosu şu şekildedir.

  • Yeni başlayanlar 3.505 TL ile başlarken dokuzuncu sekizinci yılın sonuna kadar 3 – 6 TL artış ile maaş almaktadır.
  • 9 yıllık deneyimliler 3.573 TL alırken her 3 yılda bir 6 – 30 TL civarında artış görünmektedir.
  • 21 yıllık tecrübeli laborantlar 3.837 TL,
  • 24 yıl tecrübelilere 4.004 TL,
  • 25 yıl ve üzeri deneyimli laborantlara ise 4.080 TL maaş verilmektedir.

Şeklinde maaş alan laborantların yevmiyelerine ekstra mesai, aile yardım ve benzeri sosyal yardımlar da eklenirse maaşları daha da artmaktadır. Bu yazımızda laborantlar ne kadar para kazanıyor hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan laborant nasıl olunur öğrenebilirsiniz.


DİĞER LABORANT HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, laborant konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan laborant duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.