Laborantlar ne kadar maaş alırlar?

Sağlık alanında istihdam edilen kişi sayısı ülkemizde günden güne artmaktadır. Son yıllarda istihdamı artan mesleklerin başında ise laborant gelmektedir. Laborant yani laboratuvar teknikeri, hekimin isteği ve yönlendirmesi doğrultusunda hastanın durumu ile alakalı olarak gerekli görülen tıbbi analizleri gerçekleştiren elemanlara denilmektedir. Sağlık kurumların özel veya kamuda çalışabilmektedirler. İş bulma olanakları bir hayli fazladır. Peki laborantlar ne kadar maaş alıyorlar?

Laborant maaşları 2021

Laborantlar gerekli tıbbi incelemeleri gerçekleştirdikten sonra sonuçları çıkartırlar ve akabinde bu sonuçları raporlayarak ilgili birime iletirler. Genel olarak kapalı ve steril alanlarda çalışsalar da dikkatli olmamaları durumunda çeşitli hastalıkları kapabilirler. Bu sebepten dikkatli kimseler olmak durumundadırlar. Laborant olmak için üniversitelerin lisans ve ön lisans bölümlerini bitirmeniz yeterlidir. Bu bölümlere ve nasıl olunacağı hakkında daha fazla bilgiye Laborant Nasıl Olunur yazımızdan öğrenebilirsiniz.Laborantlar yazımız başında belirttiğimiz üzere özel sektörde ve kamuda istihdam edilebilirler. Kamuda laborant maaşları aşağıda verilmiştir.

  • İşe yeni başlayanlar 5.305 TL ile başlarken dokuzuncu sekizinci yılın sonuna kadar 3 – 6 TL artış ile maaş almaktadır.
  • 9 yıllık deneyimliler 5.573 TL alırken her 3 yılda bir 6 – 30 TL civarında artış görünmektedir.
  • 21 yıllık tecrübeli laborantlar 6.837 TL,
  • 24 yıl tecrübelilere 6.004 TL,
  • 25 yıl ve üzeri deneyimli laborantlara ise 6.080 TL maaş verilmektedir.

Özel sektörde ise laborantlar kamuya göre bir nebze daha düşük ücret almaktadırlar. Özel sektörde laborant maaşları 4500 TL ile 5500 TL arasında deneyim yılına göre değişkenlik göstermektedir. Özel sektörde laborant maaşları genel olarak 3 bin TL seviyesindedir.

Bu yazımızda tıbbi, adli tıp, yeni atanan, Kızılay gibi laborant maaşları ile laborant maaşları ne kadardır hakkında detaylı bilgiler verdik. Aylık, yeni, zamlı, Ocak ve Temmuz laborant maaşları hesaplama konusunda soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER LABORANT HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, laborant konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan laborant duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.