Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından, maddi durumu elverişli öğrencilerin eğitimlerine kesintisiz  devam etmesi amacıyla verilen burs ya da kredi almak istiyorsanız, kredinizin veya bursunuzun kesilme sebepleri hakkında detaylı bilgi edinmeniz yararınıza olacaktır. Şayet aşağıda vermiş olduğumuz durumlar oluşursa bursunuz veya krediniz kesilir. Bu gibi bir durumla karşılaşmamak ve düzenli olarak imzaladığınız sözleşme süresi zarfında bu olanaktan faydalanmak için yazımızı detaylıca okumanızı öneririz.

Öncelikle öğrenim kredisi nedir tekrar hatırlayalım. Öğrenim kredisi yüksek öğrenim gören Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak için normal öğrenim süresi boyunca verilen geri ödeme yükümlülüğü bulunan borç paradır.  Peki öğrenim kredisi hangi durumlarda kesilir? Öğrenim kredisinin kesilme sebepleri nelerdir?Öğrenim veya Katkı Kredisinin Kesilme Sebepleri Nelerdir?

 • Öğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması,
 • Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma,
 • Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmemesi,
 • Öğretim kurumunu değiştirmesi esnasında, eski okulunda bir yıldan fazla başarısız olması ya da öğretimine bir yıl ara vermesi,
 • Öğretim kurumunun kapatılması,
 • Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması,
 • Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışması,
 • Kesin hükümle mahkum olması

durumlarında öğrencilerin öğrenim ve katkı kredileri kesilmektedir.

Bursun Kesilme Sebepleri Nelerdir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen burs T.C. vatandaşı yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır. Peki KYK bursu hangi durumlarda kesilir? Bursun kesilme sebepleri nelerdir?

 • Başarısız olması,
 • Öğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması,
 • Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma,
 • Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmemesi,
 • Öğretim kurumunu değiştirmesi esnasında, eski öğretim kurumunda bir yıl başarısız olması yada öğretimine bir yıl ara vermesi,
 • Öğretim kurumunun kapatılması,
 • Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması,
 • Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışması,
 • Kesin hükümle mahkum olması

durumlarında Kredi ve Yurtlar Kurumu bursu kesilmektedir.

Öğrenim Kurumundan Ayrılma, Çıkarılma veya Geçici Olarak Uzaklaştırılma Durumlarında Kredinin Kesilmesi

Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan kredi almakta iken, bağlı bulunduğu öğretim kurumundan ayrılma veya herhangi bir sebepten dolayı çıkarılma durumlarında öğrencinin kredisi kesilmektedir. Fakat; öğrenim kurumundan ayrıldıktan veya çıkarıldıktan bir sene sonra tekrar öğrenimine başlaması durumunda öğrenci talep ederse kredi ödemesi tekrar devam edebilmektedir.

Bağlı bulunduğu öğrenim kurumundan altı ay veya üzerinde bir uzaklaştırma cezası alan öğrencilerin kredileri, ceza aldıkları süre boyunca kesilmekte olup, bu süre zarfındaki öğrenim kredileri öğrencilere ödenmemektedir. Öğrencinin uzaklaştırma cezası bittikten sonra tekrar öğrenim kredisi verilmeye devam edilir.

Vazgeçme ve İzin Alma Durumlarında Kredinin Kesilmesi

Kredi almaktan vazgeçen öğrenci başvuru yapması durumunda, başvuru tarihini izleyen ödeme tarihinden itibaren kredisi kesilmektedir. Şayet öğrenci öğretim kurumundan en az 1 yarıyıl izin alırsa yine öğrencinin talebi doğrultusunda, izin süresi boyunca kredi ödemesi yapılmamaktadır.

Sağlık Sebebiyle Kredinin Kesilmesi Durumu

Sağlıksal sebeplerden dolayı eğitim hayatına en az 3 ay süre ile devam edemeyen öğrenci, bu durumu belgeler evraklarla başvurması durumunda kredisini sıhhi izin süresi boyunca kesebilmektedir. Öğrenci izinli olduğu sürenin sona ermesinin ardından kredi almaya devam edebilmektedir. Sağlıksal sebepler mevcut olsa dahi, öğrenciye okumuş olduğu yükseköğrenim kurumunun normal eğitim süresinden daha fazla süre kredi verilmemektedir. Ancak; öğrenci sağlıksal sorunlar yüzünden bir dönem alamadığı kredileri normal öğrenim süresi bitiminde borcun geri ödeme tarihine kadar alabilir.

Öğrenim Kurumunu Değiştirme Halinde Kredinin Kesilmesi Durumu

Devam etmiş olduğu öğrenim kurumunda bir seneden fazla başarısız olan veya bir seneden fazla bir süre ara veren öğrencinin kredisi, yeni bir öğretim kurumuna kayıt olması durumunda ödenmemektedir.

Öğretim Kurumunun Kapatılması Halinde Kredinin Kesilmesi

Çeşitli sebeplerden ötürü bir sene veya daha fazla süre zarfınca öğretime kapalı tutulan eğitim kurumunda bulunan öğrencilerin kredi ödemeleri, eğitim kurumunun kapalı olduğu süre boyunca kesilmektedir. Bu süre zarfına ait kredi ödemeleri öğrenciye bir daha ödenmemektedir. Ancak; öğrenci alamadığı kredi ödemesini normal eğitim sürecinin sonunda borcun geri ödeme tarihi başlangıcına kadar alabilmektedir.

Kurum Yurtlarından Çıkarılma Halinde Kredilerin Kesilmesi

Kurumun Yurt İdare ve İşletme Yönetmeliği hükümlerinde belirtildiği üzere kurum yurtlarından süresiz olarak uzaklaştırılan öğrencilerin kredileri kesilmektedir.

Devamlı Gelirle Çalışılması Durumunda Kredinin Kesilmesi

Kredi alan öğrencilerin en az asgari ücret düzeyinde gelirle sürekli olarak çalıştıkları tespit edilirse kredileri kesilmektedir.

Kesin Hükümle Mahkum Olma Halinde Kredinin Kesilmesi

Taksirli suçlar haricinde, öğrencinin tecil edilmiş olsa dahi kasıtlı bir suçtan kesinleşmiş mahkumiyet kararı bulunuyorsa kredileri kesilmektedir.

Bunun yanında kyk bursu kaç dersten kalınca kesilir, katkı kredisi neden kesilir, öğrenim kredisi kesilme sebepleri, kyk kredisi kesilme nedenleri, kyk bursu neye göre kesilir, neden iptal olur, kyk bursu kesilme sebepleri, kyk bursu hangi durumlarda kesilir, ne zaman kesilir,  gibi konularda soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz. Harici olarak sorularınızı ise Kredi ve Yurtlar Kurumu iletişim adreslerini verdiğimiz aşağıdaki telefon ve irtibat numaralarından sorabilirsiniz.

YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

 • ADRES : KIBRIS CAD. NO:4 KURTULUŞ/ANKARA
 • TEL : 0 312 430 17 80(20 Hat)
 • FAX : 0 312 435 72 84


DİĞER KYK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kyk konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kyk duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.